Nie będzie zmian w noweli o zasiłkach dla rodziców dzieci z niepełnosprawnością.
Senat nie zaproponował w czwartek poprawek do nowelizacji przepisów nt. świadczeń rodzinnych. Zakłada ona, że od 1 stycznia 2017 r. oboje rodzice, którzy mają dwoje lub więcej dzieci z niepełnosprawnością i zrezygnowali z pracy, by się nimi opiekować, będą mieć prawo do świadczeń.
Za nowelizacją ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz ustawy o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów głosowało 54 senatorów, przeciw było 28, od głosu wstrzymało się 3 senatorów.
Do tej pory świadczenie pielęgnacyjne lub zasiłek opiekuńczy otrzymywał tylko jeden rodzic, nawet w sytuacji, gdy dzieci z niepełnosprawnością w rodzinie było więcej i gdy zarówno matka, jak i ojciec rezygnowali z pracy, by się nimi zajmować. Przepis ten został zaskarżony do Trybunału Konstytucyjnego, który w listopadzie 2014 r. uznał, że jest on niezgodny z prawem. Z propozycją uregulowania sytuacji rodziców wystąpił Senat, przygotowując projekt nowelizacji ustaw.
Zgodnie z nowelą, w sytuacji, gdy któryś z rodziców niepełnosprawnych dzieci złoży wniosek o świadczenia na podstawie dotychczasowych przepisów, ale proces przyznania go jeszcze się nie zakończył, otrzyma świadczenia na nowych, korzystniejszych zasadach.
Mimo że, senatorowie chcieli, by ustawa weszła w życie natychmiast, Sejm zdecydował, że stanie się to - ze względu na możliwości budżetowe - 1 stycznia 2017 r.
Według szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej całoroczny koszt związany z wypełnieniem ustawy to ok. 30 mln zł.
Senat odrzucił poprawkę zgłoszoną przez senatora Marka Borowskiego (niezależny), która pozwalałaby na wypłatę drugiego świadczenia dla rodzin niepełnych, w których wyłącznie ojciec lub matka wychowują dwoje lub więcej dzieci niepełnosprawnych. Jak tłumaczył Borowski, do tego drugiego świadczenia uprawnione byłyby osoby z bliskiej rodziny, które pomagałyby w zajmowaniu się dziećmi. Osoby te wskazane są w ustawie, jako te, które mogą takie świadczenia pobierać, w sytuacji, kiedy rodzice z różnych względów nie mogą wychowywać dzieci.
Orzeczenie TK zapadło w związku ze skargą konstytucyjną ojca, któremu odmówiono prawa do świadczenia pielęgnacyjnego na syna, ponieważ jego żona miała już ustalone prawo do świadczenia na drugie niepełnosprawne dziecko.
Wcześniej, w październiku 2014 r. TK uznał za niekonstytucyjną inną regulację ustawy o świadczeniach rodzinnych, która uzależniała świadczenie pielęgnacyjne dla opiekuna dorosłej osoby niepełnosprawnej od wieku, w którym powstała ta niepełnosprawność. Wskazał jednak, że można odmiennie traktować opiekunów dzieci i dorosłych. To orzeczenie również nie zostało jeszcze zrealizowane.