Mocnymi stronami premier są według respondentów CBOS opanowanie i pracowitość. Na te cechy Beaty Szydło wskazuje odpowiednio 70 i 63 proc. badanych. Z kolei za słabą stronę szefowej rządu 63 proc. badanych uważa niesamodzielność - wynika z majowego sondażu CBOS.
Zdaniem 70 proc. ankietowanych Beata Szydło jest zrównoważona, nie daje się ponosić emocjom. Przeciwnego zdania jest 10 proc. respondentów. Pozostałe 20 proc. uważa, że premier nie jest "ani taka, ani taka" lub wybrało odpowiedź "trudno powiedzieć".
63 proc. badanych uważa, że szefowa rządu jest pracowita i poświęca swoim obowiązkom dużo czasu i wysiłku. Przeciwnego zdania jest 6 proc. respondentów.
Ponadto 67 proc. ankietowanych ocenia, że premier ma dobrą prezencję; a 19 proc. ocenia, że Beata Szydło prezentuje się źle.
Zdaniem 58 proc. badanych premier jest inteligentna, 25 proc. sądzi, że nie wyróżnia się ona inteligencją.
Według 57 proc. badanych premier jest osobą sympatyczną, innego zdania jest 26 proc. respondentów.
54 proc. ankietowanych uważa, że premier rozumie problemy zwykłych ludzi i troszczy się o ich los. Nie podziela tego przekonania 23 proc. badanych.
50 proc. badanych uważa, że Beata Szydło potrafi przekonać ludzi do swych racji, 32 proc. uważa, że premier nie potrafi tego robić.
O tym, że szefowa rządu jest kompetentna i zna się tym co robi, przekonanych jest 45 proc. ankietowanych. 29 proc. uważa, że premier nie ma odpowiedniej wiedzy i umiejętności.
43 proc. badanych sądzi, że premier umie stawić czoło najważniejszym problemom i nie boi się trudnych decyzji. 36 proc. badanych sądzi natomiast, że Beata Szydło uchyla się od rozwiązywania najważniejszych problemów i nie potrafi podejmować trudnych decyzji.
Badani są podzieleni prawie po równo, jeżeli chodzi o ocenę tego, czy premier jest osobą energiczną i dynamiczną; 40 proc. sądzi, że tak, a 41 proc. jest przeciwnego zdania.
Najsłabszą stroną premier, według ankietowanych przez CBOS, jest niesamodzielność w podejmowaniu decyzji; tak ocenia premier 63 proc. badanych, 20 proc. jest przeciwnego zdania. Ponadto według 48 proc. badanych Beata Szydło ma mały wpływ na to, co robią poszczególni ministrowie; przeciwnego zdania jest 31 proc. respondentów, według których premier dobrze kieruje rządem i jego pracą.
Według 50 proc. badanych premier dba przede wszystkim o interesy swojej partii; 34 proc. uważa, że kieruje się przede wszystkim dobrem kraju.
Na podstawie wszystkich elementów wizerunku CBOS skonstruował skalę aprobaty i dezaprobaty premier Beaty Szydło. 55 proc. badanych wyraża aprobatę wobec obecnej premier, przy czym 34 proc. badanych odnosi się do Beaty Szydło z dużą aprobatą, a kolejne 21 proc. badanych z umiarkowaną.
Jednocześnie 40 proc. ankietowanych wyraża dezaprobatę, częściej przypisując premier Szydło cechy negatywne niż pozytywne, w tej grupie wyraźnie krytyczny stosunek do szefowej rządu ma 14 proc. badanych, 26 proc. postrzega premier raczej krytycznie. 5 proc. respondentów ma neutralny stosunek do obecnej premier.
CBOS przeprowadził sondaż w dniach 5-12 maja 2016 roku na liczącej 1100 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.