Chrześcijańska tożsamość Polski, Światowe Dni Młodzieży i problem uchodźców – to główne tematy 372. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które rozpoczęło się w Gnieźnie.
W kolejnych dwóch dniach Episkopat debatować będzie także w Poznaniu. Będą to specjalne obrady organizowane z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski w miastach będących kolebką polskiej państwowości.
Abp Stanisław Gądecki zaznaczył, że dzisiejsze obrady będą próbą przyjrzenia się dziedzictwu chrześcijaństwa w Polsce. Ma to z kolei służyć spojrzeniu w przyszłość. "Światło Ewangelii jest nie do ugaszenia" - powiedział KAI przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski tuż przed rozpoczęciem zebrania. Dodał, że pomimo oddziaływania nurtów sekularyzacyjnych, z optymizmem patrzy na przyszłość chrześcijaństwa w naszym kraju.
Biskupi obradować będą 14 kwietnia w Gnieźnie a 15 i 16 kwietnia – w Poznaniu.
Jesteśmy tam po to, by sięgać do korzeni, czerpać z tego źródła na dziś i pozostać wiernymi przyrzeczeniom chrzcielnym, złożonym przez praojców – powiedział KAI bp Artur Miziński. Sekretarz generalny KEP dodał, że "chrzest nas nie zamyka ale otwiera na wszystkich, którzy wokół nas żyją i są obywatelami państwa polskiego".
Bp Miziński zwrócił uwagę, że Kościół w Polsce pragnie budować przyszłość w oparciu o system wartości wynikający z Ewangelii i otwierać się na inne kultury. Monolit chrześcijaństwa czy katolicyzmu nie jest już bowiem tak dominujący jak przed wiekami.
"Mamy chrześcijan nie będących katolikami, mamy braci – wyznawców innych religii monoteistycznych" – zaznaczył sekretarz Episkopatu. Dodał, że nowa rzeczywistość związana z obecnością ludzi innych kultur i religii wymaga uszanowania każdego człowieka.
Podczas dzisiejszego spotkania biskupów - z udziałem przedstawicieli episkopatów europejskich - wykład pt. "Dziejowe konsekwencje Chrztu Polski" wygłosi prof. Krzysztof Ożóg, wybitny polski historyk mediewista, profesor nauk humanistycznych. Od 2006 roku kieruje on Zakładem Historii Polski Średniowiecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 2012 roku jest dyrektorem Archiwum tegoż uniwersytetu.