- Wiara nie jest słabością, jest siłą, a przyjazd na Światowe Dni Młodzieży może być okazją do porzucenia na chwilę "życia online" i spotkania z prawdziwą wspólnotą - przekonują ambasadorzy ŚDM. Spotkania młodych z papieżem za niecałe cztery miesiące odbędą się w Krakowie.
ŚDM odczarowują wizerunek Kościoła wśród młodych ludzi jako instytucji "mocno smutnej i monotonnej" dla starszych osób - przekonuje jeden ze znanych aktorów młodego pokolenia, ambasador ŚDM Maciej Musiał. Podkreśla, że dla niego wiara jest ogromną radością, a ŚDM w Krakowie, to będzie kilka pięknych, wakacyjnych dni.
[Ambasadorzy ŚDM] Maciej Musiał
Światowe Dni Młodzieży Kraków 2016 / World Youth Day #krakow2016
Wtóruje mu kolejny ambasador ŚDM Jasiek Mela - najmłodszy w historii zdobywca biegunów północnego i południowego. Pierwszy człowiek na Ziemi, który jako niepełnosprawny, zdobył oba bieguny w przeciągu roku, założyciel fundacji "Poza Horyzonty".
"Wiara nie jest słabością, my jesteśmy słabi, ale wiara jest siłą" - mówi Mela i gorąco zaprasza wszystkich na ŚDM do Krakowa. "Jeżeli masz jakiś problem, jeżeli nie czujesz Boga w swoim życiu, albo go czujesz za bardzo, za mało; jeżeli go gubisz; jeżeli wydaje ci się, że się nie nadajesz, jesteś do bani - no to idealnie! To jest naprawdę dobre miejsce dla ciebie. Jeżeli szukasz - nieważne, czy czujesz się dobry, czy czujesz się zły i beznadziejny (...) - to przyjedź, spotkaj się z innymi ludźmi i zobacz, że Bóg jest w każdym z nas" - zachęca.
[Ambasadorzy ŚDM] Jasiek Mela
Światowe Dni Młodzieży Kraków 2016 / World Youth Day #krakow2016
Przekonuje też, że warto działać na rzecz innych ludzi. "Zróbmy coś, ma być lepiej (...) Ty możesz zrobić cud, ja mogę zrobić cud. Warto jest działać, warto jest robić, warto jest działać na rzecz innych ludzi" - przekonuje założyciel fundacji "Poza Horyzonty".
Ambasadorem ŚDM został także muzyk, lider zespołu T.Love Muniek Staszczyk. Mówi o sobie, że jest facetem, który ma sporo "za kołnierzem", czasami upada i wątpi. Przekonuje, że uczestnictwo w ŚDM może być okazją do oderwania się od "życia online", zdominowanego przez szybkie komunikaty, a nie prawdziwą rozmowę. "Może tam przyjedziesz sobie porozmawiać, bo może zapomniałeś już w ogóle jak się rozmawia (...) +oko w oko+" - zachęca młodych lider T.Love.
Jak mówi, w dzisiejszym życiu online wspólnotą stają się portale społecznościowe, na których młody człowiek "dzieli się jakąś sytuacją, fotografuje zupę". Takie ŚDM mogą być odskocznią od tej "megaultragłupoty" - ocenia muzyk.
"Być może wasz wyjazd na ŚDM po prostu sprawi, (...) że coś was zainteresuje. Może potrzebujecie wspólnoty, może potrzebujecie się spotkać. Ludziom brakuje jakiejś idei, ja nie mówię o polityce, takie miejsce może pokazać wam jakąś drogę, może to będzie początek czegoś fajnego, co przeżyjecie" - mówi Staszczyk.
Do tego, by być razem w czasie Światowych Dni Młodzieży - nawołują także Grzegorz i Partycja Markowscy.
"W tych wyjątkowo trudnych czasach, gdy ludzie tracą poczucie bezpieczeństwa Światowe Dni Młodzieży to okazja, żebyśmy znowu byli razem" - mówi Grzegorz Markowski. "To wydarzenie zapoczątkował Jan Paweł II, bo młodzież to nadzieja świata. Ten piękny pomysł kontynuuje wspaniały papież Franciszek. Te spotkania przynoszą dużo miłości i emocji" - dodaje Patrycja Markowska.
Wśród ambasadorów znaleźli się również m.in. bracia Paweł i Łukasz Golcowie, Ireneusz Dudek, Konrad Ciesiołkiewicz, Brygida Grysiak-Ciesiołkiewicz, Marek Kamiński, Andrzej Lampert, Grzegorz i Patrycja Markowscy oraz bp Rafał Markowski, Radosław Pazura i Dorota Chotecka-Pazura, Krzysztof Trebubnia-Tutka.
Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Krakowie od 26 do 31 lipca 2016. Polska po raz drugi będzie gospodarzem takiego spotkania - poprzednio gościła młodych w sierpniu 1991 r. w Częstochowie.