Ponad 660 milionów ludzi na świecie nie ma dostępu do czystej wody, a prawie 2,5 miliarda nie ma możliwości korzystania z toalety.
Co dziesiąty człowiek na świecie nie ma dostępu do czystej wody, a z powodu chorób wywołanych jej brakiem, co 90 sekund umiera jedno dziecko. Bez wody nie ma mowy o produkcji żywności ani o właściwym rozwoju, a także edukacji – tysiące dzieci, zamiast chodzić do szkoły, zajmuje się zdobywaniem wody dla swoich rodzin. Jak co roku 22 marca, w Światowy Dzień Wody, Polska Akcja Humanitarna przypomina o tych problemach i pokazuje w jaki sposób można im zaradzić.
Ponad 660 milionów ludzi na świecie nie ma dostępu do czystej wody, a prawie 2,5 miliarda nie ma możliwości korzystania z toalety. Wody i właściwych warunków sanitarnych brakuje w aż jednej trzeciej szkół, a także w tysiącach szpitali i punktów medycznych. Używanie brudnej wody prowadzi do wielu niebezpiecznych chorób – co roku dotykają one 1,5 miliarda osób, z których około milion rocznie umiera. Bez wody nie da się gotować, dbać o higienę i zdrowie, a dla milionów dzieci i kobiet, jej brak oznacza konieczność wykonywania codziennych, wielokilometrowych marszów do odległych źródeł wody i z powrotem. Na inne zajęcia, w tym szkołę, nie starcza już czasu.
Brak dostępu do wody i właściwych warunków sanitarnych to problem, który dotyka szczególnie ludzi poszkodowanych w kryzysach humanitarnych – zarówno tych, spowodowanych przez katastrofy naturalne, jak i tych będących wynikiem działań wojennych. Do zadań pomocy humanitarnej w regionach świata, gdzie panują kryzysy, należy w pierwszej fazie dystrybucja wody oraz artykułów higienicznych, a następnie budowa i remont instalacji wodnych – takich jak studnie, toalety, latryny, stacje do mycia rąk, ujęcia i pompy wodne czy systemy wodociągowe – i sanitariatów. Równolegle prowadzone są również działania edukacyjne z zakresu higieny.
Działania wodno-sanitarne to od lat jeden z priorytetów Polskiej Akcji Humanitarnej. Obecnie organizacja prowadzi tego rodzaju projekty w Sudanie Południowym, Somalii i Syrii, zatrudniając w tym celu lokalnych fachowców (inżynierów, specjalistów od uzdatniania wody, mechaników pomp, edukatorów) i ściśle współpracując z miejscowymi społecznościami. Większość działań wodno-sanitarnych realizowana jest przez organizację dzięki wsparciu Dyrekcji Generalnej Komisji Europejskiej ds. Pomocy Humanitarnej i Ochrony Ludności (ECHO).
Życie to woda – mówi Zahara Ahmed Yakub, Współpracująca z PAH promotorka higieny, liderka obozu dla uchodźców wewnętrznych Al-Cadala w somalijskim Mogadiszu. Światowy Dzień Wody to dobry moment, żeby o tym przypomnieć.
Bogna Różyczka