Film o fikcyjnych zakonnicach?

Bohaterkami są mieszkanki fikcyjnego domu zakonnego, a kostiumy nie odzwierciedlają prawdziwych habitów - zaznaczyli w przesłanym PAP w czwartek oświadczeniu producenci filmu w reż. Anne Fontaine, odnosząc się do zarzutu o manipulację w "Niewinnych".

Oświadczenie "w sprawie manipulacji w filmie +Niewinne+" wystosowały we wtorek przewodnicząca Konferencji Przełożonych Żeńskich Klasztorów Kontemplacyjnych m. Weronika Sowulewska oraz rzecznik prasowy Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych s. Jolanta Olech.

"Odpowiadając na zarzut (...) w sprawie wykorzystania kostiumów sugerujących wskazanie konkretnego zgromadzenia zakonnego chcieliśmy podkreślić, że celem filmu +Niewinne+ było przedstawienie historii młodej lekarki i mieszkanek bliżej nieokreślonego domu zakonnego" - czytamy w oświadczeniu producentów filmu, przesłanym PAP w czwartek przez firmy Aeroplan Film i Mandarin Cinema.

Zaznaczono w nim, że historia przedstawiona w "Niewinnych" inspirowana jest prawdziwymi wydarzeniami opisanymi w pamiętnikach Madeleine Pauliac, a "przypadki gwałtów, do których film się odnosi, miały miejsce w wielu klasztorach na terenie Polski tuż po II wojnie światowej".

"Skala zjawiska przywołana została chociażby w książce +Wielka trwoga. Polska 1944-1947+" - przypomniano.

"W filmie nie zostało określone miejsce akcji, mogące w jakikolwiek sposób wskazać konkretne zgromadzenie. Bohaterkami filmu są mieszkanki fikcyjnego domu zakonnego. Kostiumy zakonnic zostały specjalnie zaprojektowane na potrzeby filmu i nie odzwierciedlają prawdziwych habitów żadnego z żeńskich zgromadzeń zakonnych" - oświadczyli producenci.

Dramat "Niewinne", opowiadający o zakonnicach zgwałconych przez czerwonoarmistów, jest produkcją francusko-polską. Do kin w Polsce wejdzie w piątek.

W oświadczeniu przewodniczącej Konferencji Przełożonych Żeńskich Klasztorów Kontemplacyjnych oraz rzecznik prasowej Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych zwrócono uwagę, że "w zapowiedzi filmu jest mowa o tym, że jest on inspirowany prawdziwą historią" i że "ukazane w filmie siostry zakonne noszą habity podobne do habitów benedyktynek klauzurowych".

"Nie ma dokumentów historycznych ani przekazu pamięciowego o tym, aby benedyktynki klauzurowe w Polsce doznały tragedii, o której w filmie mowa" - zaznaczono w oświadczeniu konferencji.

Napisano też: "Wiadomo, że żołnierze sowieccy przechodząc przez Polskę w ramach działań wojennych i po ich zakończeniu, dopuszczali się przemocy fizycznej wobec dziewcząt i kobiet, w tym także wobec sióstr zakonnych. Między innymi siostry elżbietanki mające domy na Śląsku utraciły siostry zamordowane w bestialski sposób przez żołnierzy Armii Czerwonej. Wobec dziesięciu z nich aktualnie jest prowadzony proces beatyfikacyjny".

W obsadzie filmu "Niewinne" są m.in.: Agata Kulesza, Agata Buzek, Joanna Kulig, Anna Próchniak oraz francuscy aktorzy Lou de Laage i Vincent Macaigne.

Akcja toczy się na przełomie 1945 i 1946 r., po tym jak - w latach 1944-1945 - do Polski wkroczyła Armia Czerwona. Lekarze francuskiego Czerwonego Krzyża, wśród nich Matylda, pracują w specjalnie utworzonym na terenie Polski szpitalu. Pewnego dnia pojawia się tam siostra z klasztoru benedyktynek, błagając o pomoc dla umierającej kobiety. Matylda jedzie do klasztoru i zostaje doprowadzona do celi cierpiącej. Problemem jest poród jednej z zakonnic. Lekarka dowiaduje się, że siostry padły ofiarą gwałtów, dokonanych przez czerwonoarmistów.

Pierwowzorem filmowej lekarki była Madeleine Pauliac. Jej siostrzeniec i autor oryginalnego pomysłu na film Philippe Mayal wziął udział - razem z francuską reżyserką Anne Fontaine - w konferencji po wtorkowym pokazie prasowym filmu w Warszawie. "Kilka lat przed śmiercią matka przekazała mi kopertę. Były w niej dokumenty związane z wydarzeniami, które przeżyła siostra matki, moja ciotka, w 1945 r." - wspominał Mayal. "Pomyślałem, że chcę coś zrobić z tą historią. Zaczęły się prace, powstał pierwszy scenariusz, potem scenariusz ten trafił do firmy producenckiej, a następnie zajęła się nim Anne Fontaine" - opowiadał.

Scenariusz "Niewinnych", inspirując się tą opowieścią, Fontaine napisała wspólnie z Pascalem Bonitzerem, Sabriną B. Karine i Alice Vial. Zdjęcia do filmu kręcono w Polsce - na Warmii, głównie w mieście Orneta oraz w Krośnie we wnętrzach Sanktuarium Maryjnego.

Anne Fontaine (ur. 1959 w Luksemburgu) polskim widzom znana jest jako autorka filmów "Coco Chanel" z Audrey Tautou oraz "Idealne matki" z Naomi Watts i Robin Wright.

W czwartkowym oświadczeniu producentów napisano, że film "Niewinne" został zaprezentowany na specjalnym pokazie w Watykanie, gdzie został dobrze przyjęty przez biskupów oraz katolickie media, które uznały, że obraz Anne Fontaine "niesie chrześcijańskie przesłanie" oraz że jest "filmem, który jest terapią dla Kościoła".

« 1 »