UE zobowiązuje się do zapewnienia "początkowej kwoty" 3 mld euro dla Turcji na pomoc uchodźcom, a także zniesienia wiz dla Turków od października 2016 r. - takie deklaracje padają w projekcie dokumentu końcowego niedzielnego szczytu UE-Turcja.
W niedzielę w Brukseli przywódcy "28" oraz Turcji mają zdecydować, co zrobić, by złagodzić kryzys migracyjny. W projekcie wspólnego oświadczenia końcowego z tego spotkania wymieniono działania, które ma zrealizować każda ze stron.
"UE zapewni Turcji natychmiastową i ciągłą pomoc humanitarną. Znacznie zwiększy również swoje ogólne wsparcie finansowe" - podkreślono w dokumencie, który widziała PAP.
Aby zapewnić wsparcie Syryjczykom znajdującym się w Turcji "UE zobowiązuje się do zapewnienia początkowej kwoty 3 mld euro" - napisano w oświadczeniu. Zaznaczono w nim, że potrzeba i charakter tego finansowania będą poddawane przeglądowi w miarę rozwoju sytuacji. Nie wskazano jednak, w jakim horyzoncie czasowym środki te mają być przekazane.
Z wcześniejszych dokumentów Komisji Europejskiej wynika, że 500 mln euro ma pochodzić z budżetu unijnego, a 2,5 mld euro mają wyasygnować państwa członkowskie. Składka Polski miałaby wynieść 71,2 mln euro.
W projekcie deklaracji ze szczytu zwrócono uwagę, że Turcja przyjęła 2,2 mln Syryjczyków, wydając na ten cel 8 mld dolarów. W tym kontekście podkreślono "znaczenie podziału obciążeń", jak również "wkład ze strony państw członkowskich oraz istniejących unijnych systemów i programów przesiedleń". Część krajów UE, głównie te, które dopłacają do budżetu unijnego, spotkały się wcześniej w niedzielę, by rozmawiać o możliwości przesiedlenia uchodźców bezpośrednio z obozów z Turcji.
W oświadczeniu napisano, że Turcja i UE postanowiły aktywować wspólny plan działania, który ma pomóc powstrzymać "nieuregulowaną migrację" do UE. Przewiduje on m.in. ożywienie negocjacji akcesyjnych z Turcją, a także zapowiada zniesienie wiz dla obywateli Turcji pod warunkiem, że kraj ten będzie wdrażał uzgodnienia planu.
W unijno-tureckim oświadczeniu napisano, że dwa razy do roku odbywać się będą "regularne posiedzenia na szczycie". Organizowane mają być też "kompleksowe regularne posiedzenia" na szczeblu ministrów, wysokiego przedstawiciela (ds. polityki zagranicznej) oraz komisarzy.
14 grudnia ma być zorganizowana konferencja międzyrządowa w celu otwarcia 17. rozdziału negocjacji akcesyjnych Turcji. Dotyczyć ma on współpracy ekonomicznej. Komisja Europejska ma z kolei zakończyć w pierwszym kwartale 2016 r. prace przygotowawcze służące otwarciu kilku kolejnych rozdziałów.
UE przyspiesza też z liberalizacją wizową dla Turków. Stawia jednak warunki. Od czerwca 2016 ma być w pełni stosowana umowa o readmisji między UE a Turcją. Oznaczać to będzie, że Turcja będzie przyjmowała swoich obywateli deportowanych z UE. Jeśli będzie się z tego wywiązywała, to do października Turcy mają mieć zniesiony obowiązek wizowy w strefie Schengen.