Prawnicy Ordo Iuris udaremnili bezprawną próbę rozbicia wielodzietnej rodziny w Tarnowie.
Podstawą wszczęcia sądowego postępowania o odseparowanie sześciorga dzieci od rodziców był donos pracownika ośrodka pomocy społecznej, w którym znalazły się kłamstwa na temat sytuacji tej rodziny - wyjaśniają prawnicy z instytutu Ordo Iuris.
Państwo Monika i Czesław z Tarnowa zwrócili się do miejskiego ośrodka pomocy społecznej o jednorazowe wsparcie finansowe na zakup podręczników szkolnych dla swoich dzieci. Oprócz negatywnej odpowiedzi MOPS wysłał do ich domu niezapowiedzianą kontrolę. Podczas jej trwania jeden z pracowników ośrodka powiedział do rodziców: „was jest dużo, trzeba was kontrolować”.
Przeprowadzająca kontrolę urzędniczka MOPS skierowała do Sądu Rejonowego w Tarnowie wniosek o wgląd w sytuację rodzinną Moniki, Czesława i szóstki ich dzieci. Argumentując, powołała się na opinie szkolnych wychowawców, którzy mieli twierdzić, że dzieci regularnie nie pojawiają się w szkole. W związku z tym, sąd wszczął postępowanie o ograniczenie władzy rodzicielskiej.
Instytut Ordo Iuris objął rodzinę Moniki i Czesława opieką prawną, zapewniając pomoc adwokata. W toku postępowania sądowego okazało się, że pracownica MOPS nie kontaktowała się z wychowawcami dzieci, a ich rzekome opinie o sytuacji rodziny zmyśliła. Ponadto z zebranego przez naszych prawników materiału dowodowego wynikało, że dzieci nie mają żadnych problemów w szkole.
Sąd przychylił się do argumentacji Ordo Iuris i stwierdził w uzasadnieniu postanowienia, że pracownica MOPS całkowicie bezzasadnie skierowała do sądu wniosek charakteryzujący rodzinę jako patologiczną.
Rodziców w sądzie reprezentowali adw. Jerzy Kwaśniewski i apl. adw. Maciej Kryczka.
Ordo Iuris