Prezydent Duda powoła członków Rady Dialogu Społecznego, która zastąpi komisje trójstronną.
Prezydent Andrzej Duda powoła w czwartek członków Rady Dialogu Społecznego - poinformowała PAP szefowa biura prasowego kancelarii prezydenta Katarzyna Adamiak-Sroczyńska. W Radzie, która zastąpi komisję trójstronną, będzie zasiadać 59 osób.
"Prezydent chce umożliwić ukonstytuowanie się Radzie. Natomiast to, czy odbędzie się w czwartek pierwsze posiedzenie, będzie zależało od Rady" - powiedział we wtorek PAP podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski. "Będzie przygotowana sala i odpowiednie warunki do tego, żeby członkowie nowo powołanej Rady, jeśli tylko zechcą, mogli się zebrać na pierwszym posiedzeniu, wyłonić przewodniczącego i rozpocząć pracę" - dodał.
Oprócz związków zawodowych w Radzie zasiadać będą przedstawiciele pracodawców i rządu. Swojego przedstawiciela z głosem doradczym będzie miał także prezydent, oraz prezesi NBP i GUS.
Doradca ds. społeczno-prawnych Forum Związków Zawodowych Anna Grabowska powiedziała PAP we wtorek, że wpłynęło zaproszenie na uroczystość. "Mamy zaproszenie do Pałacu Prezydenckiego na czwartek" - podkreśliła.
Również wiceprzewodniczący OPZZ Andrzej Radzikowski potwierdził otrzymanie zaproszenia. Po zapowiedzianym na godz. 13.00 wręczeniu nominacji Rada prawdopodobnie zbierze się w Pałacu Prezydenckim na pierwszym posiedzeniu i może wybrać przewodniczącego i prezydium - spodziewa się.
"W zaproszeniu zaznaczono, że Kancelaria Prezydenta bezpośrednio po uroczystości wręczenia powołań zapewnia możliwość odbycia pierwszego posiedzenia Rady" - powiedział Radzikowski.
Rada sama wybiera przewodniczącego ze swoich członków. Uzgodniono już, że przewodniczącym pierwszego składu RDS będzie przez rok jeden z liderów trzech central związkowych, ale nie wiadomo jeszcze, który: Tadeusz Chwałka (FZZ), Piotr Duda (NSZZ "Solidarność"), czy Jan Guz (OPZZ). Uzgodniono też, że szefami pięciu zespołów problemowych Rady będą przedstawiciele pracodawców, a czterech - związkowcy.
W nowej Radzie - w odróżnieniu od komisji trójstronnej - przewodniczący będą co roku zmieniali się - na przemian będą to reprezentanci związków, pracodawców i rządu. W komisji przewodniczącym był stale reprezentant rządu. Obecnym szefem KT, która zakończy prace po powołaniu Rady Dialogu Społecznego, jest minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz.
Cztery organizacje pracodawców - Konfederacja Lewiatan, Pracodawcy RP, Związek Rzemiosła Polskiego i Business Centre Club - przedstawiły prezydentowi po sześciu swoich przedstawicieli w Radzie, a trzy centrale związkowe - po ośmiu. Premier Ewa Kopacz wskazała też osiem osób - sześciu ministrów i dwóch wiceministrów.
Ustawa o RDS obowiązuje od 11 września i zastąpiła ustawę o komisji trójstronnej. Komisja formalnie działa do momentu powołania pierwszego składu Rady. Komisja od 26 czerwca 2013 r. nie zbiera się w pełnym składzie. Wtedy związki zawodowe "zawiedzione brakiem dialogu" ze strony rządu Donalda Tuska zawiesiły swój udział w niej. Związki uznały, że dialog w KT jest pozorowany, a rząd jedynie komunikuje swoje decyzje.
Ustawa o RDS to efekt zainicjowanych przez związki zawodowe wspólnych prac ze stroną pracodawców, a później z rządem.