Zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego było ostatnim punktem trzydniowej wizyty w Polsce belgijskiej pary królewskiej. Po muzeum oprowadził gości dyrektor Jan Ołdakowski. Towarzyszył im prezydent z małżonką.
Królewska para przyjechała do Polski we wtorek z rewizytą. W 2012 r. bowiem w Belgii oficjalną wizytę złożył prezydent Bronisław Komorowski - spotkał się wówczas z rodzicami obecnego króla - królem Albertem II i królową Paolą. Król Filip tron objął w lipcu 2013 r. po abdykacji swego ojca Alberta II, która podyktowana była jego zaawansowanym wiekiem i stan zdrowia.
Król w Belgii sprawuje nie tylko funkcje reprezentacyjne. Musi interweniować w przypadku problemów z powołaniem nowego rządu. Król podpisuje także nowe ustawy, wraz z rządem jest częścią egzekutywy oraz naczelnym dowódcą armii. Może powoływać i odwoływać ministrów oraz ułaskawiać przestępców.
- Wizyta króla Belgów w Polsce jest potwierdzeniem bardzo dobrych stosunków dwustronnych - stwierdził prezydent Andrzej Duda podczas oficjalnego obiadu wydanego na cześć belgijskiej pary królewskiej we wtorek w Pałacu Prezydenckim.
Prezydent zauważył, że Belgia jest istotnym partnerem handlowym Polski oraz, że w ostatnich latach nastąpiła intensyfikacja stosunków gospodarczych między Polską i Belgią. Jak dodał, coraz więcej polskich firm jest gotowych do wejścia na rynek belgijski.
Belgijska para królewska odwiedziła wcześniej we wtorek budynek Warsaw Spire. Ten niemalże ukończony wieżowiec, położony przy pl. Europejskim, to największa obecnie belgijska inwestycja w Polsce oraz największy biurowiec w Europie Środkowo-Wschodniej.
Filip i Matylda spotkali się tam z przedstawicielami belgijskich firm i instytucji, obejrzeli wystawę fotografii poświęconych inwestycjom działających w Polsce przedsiębiorstw z Belgii.
W środę król Filip spotkał się z marszałkiem Senatu Bogdanem Borusewiczem. Rozmawiali m.in. o sytuacji na Ukrainie i stosunkach polsko-belgijskich.
W rozmowie z królem Belgów pojawił się też temat swobodnego przepływu osób w Unii Europejskiej oraz zapobiegania wyłudzeniom świadczeń socjalnych, do których czasem dochodzi w krajach unijnych. Borusewicz poinformował, że króla interesowała też zakończona we wtorek trzydniowa wizyta marszałka Senatu w Iranie.
Królowa Belgów Matylda oraz pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda odwiedziły w środę warszawskie liceum im. Goethego, gdzie wzięły udział w uroczystościach szkolnych oraz zaprzysiężeniu klas pierwszych.
W uroczystości wzięli udział także burmistrz warszawskiej dzielnicy Mokotów Bogdan Olesiński oraz minister-prezydent Niemieckojęzycznej Wspólnoty Belgii Olivier Paasch. Pierwsza dama oraz królowa Belgów wpisały się również do szkolnej księgi pamiątkowej.
W czwartek, w trzecim dniu oficjalnej wizyty w Polsce, Król Filip i Królowa Matylda wspólnie z prezydentem Andrzejem Dudą i małżonką, zwiedzili Muzeum Powstania Warszawskiego.
PAP/prezydent.pl/jd