USA odrzuciły 4 polskie wnioski o pomoc prawną, zgłoszone w związku ze śledztwem w sprawie więzień CIA; jeden wniosek nadal jest rozpatrywany - poinformował PAP rzecznik Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie Piotr Kosmaty.
"Potwierdzam, że USA odmówiły realizacji czterech kolejnych wniosków o pomoc prawną; informację tę uzyskaliśmy od Departamentu Sprawiedliwości USA za pośrednictwem Prokuratury Generalnej z końcem sierpnia. W odpowiedzi negatywnej Amerykanie powołali się na unormowania aneksu do polsko-amerykańskiej umowy o pomocy prawnej, zgodnie z którym można odmówić takiej pomocy powołując się na bezpieczeństwo narodowe. Zrobili to" - powiedział PAP Kosmaty, komentując doniesienia TVN24 dotyczące odmowy pomocy prawnej.
Według Kosmatego jedna z odmów dotyczy wniosku o udostępnienie całości opublikowanego w grudniu 2014 r. raportu Senatu USA. Według tego dokumentu techniki, których używali agenci CIA, przesłuchując podejrzanych o terroryzm, obejmowały m.in. podtapianie (waterboarding), pozbawianie snu, utrzymywanie w trudnej pozycji przez długi czas. Senatorowie wskazali też, że CIA wprowadzała w błąd polityków i opinię publiczną, gdyż jej przesłuchania były "o wiele bardziej brutalne", niż agencja kiedykolwiek informowała. Według raportu wzmocnione techniki przesłuchań były nieskuteczne i nigdy nie dostarczyły informacji, które miałyby doprowadzić do udaremnienia nieuchronnego zagrożenia terrorystycznego.
Prokurator przypomniał, że łącznie strona polska wysłała 6 wniosków o pomoc prawną. "Na pierwszy była odpowiedź odmowna już na początku, z uwagi na bezpieczeństwo narodowe. Teraz przyszła odmowa co do czterech kolejnych wniosków. Co do jednego prowadzimy rozmowy z stroną amerykańską" - powiedział Kosmaty.
Nie chciał odpowiedzieć na pytanie o konsekwencje odmowy udzielenia pomocy prawnej dla polskiego śledztwa.
Prowadzone od sierpnia 2008 r. śledztwo bada, czy była zgoda polskich władz na stworzenie w Polsce tajnych więzień CIA w latach 2002-03 i czy ktoś z polskich władz nie przekroczył uprawnień, godząc się na tortury, jakim w punkcie zatrzymań CIA w Polsce mieli być poddawani podejrzewani o terroryzm.