Prezydencki wniosek już w Senacie

Poinformował o tym marszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz. Jak brzmią pytania proponowane przez Andrzeja Dudę?

Borusewicz w konferencji prasowej podkreślił, że zamierza zwrócić się do prezydenta o dodatkowe uzasadnienie pytań zawartych w wniosku skierowanym do Senatu uwzględniającym skutki prawne i ekonomiczne. Zaznaczył też, że skierował wniosek do sześciu senackich komisji, a senatorowie rozpatrzą wniosek w przewidzianym przez prawo terminie 14 dni.

Marszałek zaznaczył też, że po skierowaniu wniosku prezydenckiego do Senatu nie ma już możliwości dopisania pytań do planowanego referendum.

Pytania zawarte we wniosku prezydenta brzmią: "Czy jest Pan/Pani za utrzymaniem dotychczasowego systemu funkcjonowania Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe?", "Czy jest Pan/Pani za zniesieniem obowiązku szkolnego sześciolatków i przywróceniem obowiązku szkolnego od 7. roku życia", "Czy jest Pan/Pani za obniżeniem wieku emerytalnego i powiązaniem uprawnień emerytalnych ze stażem pracy?"

Do zarządzenia przez prezydenta referendum ogólnokrajowego potrzebna jest zgoda Senatu. Po wpłynięciu prezydenckiego projektu ws. referendum Senat ma 14 dni na podjęcie decyzji ws. jego przeprowadzenia. Postanowienie prezydenta ogłaszane jest w Dzienniku Ustaw. Referendum przeprowadza się najpóźniej w 90 dniu od dnia ogłoszenia postanowienia.

« 1 »

wt