Jeśli papież Franciszek nazywa posługą miłości ujawnianie i jasną reakcję na nadużycia seksualne popełniane przez duchownych wobec dzieci i małoletnich to nie wolno nam tracić czasu - powiedział dziś Prymas Polski podczas Mszy w Częstochowie. Odprawił ją wraz z księżmi uczestniczącymi w szkoleniu dla delegatów biskupów i przełożonych zakonnych ds. ochrony dzieci i młodzieży.
Wszystko, co sprawia, że ludzka godność może zostać naruszona czy wprost podeptana, domaga się jasnej i jednoznacznej reakcji i dlatego Kościół pragnie być przykładem stosowania najlepszych praktyk zarówno w ochronie dzieci i młodzieży, jak i w odpowiedzi na krzywdy wyrządzone przez duchownych. I stąd wasza obecność tutaj, aby jak najlepiej przygotować się do takiego działania w Kościele - mówił w kazaniu abp Wojciech Polak.
Prymas zachęcał uczestników szkolenia, aby tę nową posługę traktowali jako "posługę miłości dla Kościoła i do Kościoła". - Waszą obecność odczytuję jako jasną konsekwencję i potwierdzenie tej drogi, która zmierza ku oczyszczeniu - podkreślił.
Abp Polak przypomniał, że Kościół uznaje nadużycia seksualne wobec nieletnich za ciężkie grzechy, domagające się jednoznacznych reakcji także o charakterze dyscyplinarnym wobec osób, którym udowodniono popełnienie takich czynów. Podkreślił, że wymagają one też "podjęcia uzdrawiającego dzieła pokuty, zarówno przez sprawcę jak i całą wspólnotę Kościoła, naprawienia wyrządzonych krzywd wobec ofiary i wspólnoty oraz dołożenia wszelkich starań, aby podobne sytuacje nie miały miejsca w przyszłości". W jego ocenie obecność delegatów na szkoleniu jest potwierdzeniem tej właśnie świadomości Kościoła.
Prymas Polski nawiązał w kazaniu także do ubiegłorocznego nabożeństwa pokutnego za grzechy pedofilii i wykorzystania seksualnego małoletnich przez księży, jakie odbyło się 20 czerwca 2014 r. w Krakowie. - Chcieliśmy w nim, w podobny sposób jak mówił o tym klika tygodni później, 7 lipca na Mszy świętej w Domu św. Marty z udziałem kilku ofiar nadużyć seksualnych ze strony duchownych papież Franciszek, i my prosić Pana Boga o łaskę łez; łaskę, by Kościół płakał i zadośćuczynił za swoich synów i córki, którzy sprzeniewierzyli się swojej misji, którzy dopuścili się nadużyć w stosunku do niewinnych osób - przypomniał abp Polak.
Wyraził przy tym nadzieję, że dzięki pracy, która w skali Kościoła w Polsce została włożona i wiązała się z przygotowaniem i zatwierdzeniem Wytycznych Episkopatu Polski oraz Aneksów a także poprzez różne szkolenia i kursy prowadzone przez Centrum Ochrony Dziecka - duchowni w Polsce mogą coraz lepiej rozumieć i bardziej adekwatnie odpowiedzieć na wykorzystanie seksualne małoletnich w Kościele i jednocześnie realnie troszczyć się o to, by zapewnić dzieciom i młodzieży naprawdę bezpieczne środowisko wzrostu.
W szkoleniu pierwszej grupy księży jakie potrwa do 30 lipca w Częstochowie bierze udział 28 kapłanów - w tym 13 zakonników i 1 duchowny grekokatolicki.
Uczestnicy szkolenia uczą się kompetentnie reagować na nadużycia seksualne wobec małoletnich bowiem ich zadaniem będzie m.in. przyjmowanie zgłoszeń od poszkodowanych lub ich prawnych opiekunów. W czasie szkolenia zapoznają się nie tylko z wytycznymi Kościoła, czy zagadnieniami z zakresu prawa kościelnego i polskiego prawa karnego, ale spotykają się z ekspertami, którzy mówią m.in. o metodach działania sprawców nadużyć oraz czynnikach ryzyka ich wystąpienia.
We wszystkich polskich diecezjach biskupi mianowali już swoich delegatów ds. ochrony dzieci i młodzieży. Podobnie zrobili także przełożeni zakonów.