Nowy prefekt watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów apeluje o kontynuowanie odnowy posoborowej liturgii, zainicjowanej przez Benedykta XVI.
Pragnie tego sam papież Franciszek. Kard. Robert Sarah przytacza swą rozmowę z ojcem świętym. W dniu nominacji zapytał Franciszka, czego od niego oczekuje na tym stanowisku. „Chcę, abyś kontynuował realizację reformy liturgicznej Soboru Watykańskiego II oraz byś kontynuował to dobre dzieło w liturgii zainicjowane przez papieża Benedykta XVI” – powiedział Franciszek. Kard. Sarah precyzuje, że odnowa liturgii wprowadzona przez Benedykta XVI wyraża się przede wszystkim w adhortacji "Sacramentum Caritatis" oraz w motu proprio "Summorum Pontificum".
Kardynał Sarah pisze o tym w przesłaniu do uczestników dorocznego kongresu Sacra Liturgia, który zajmuje się tak zwaną reformą reformy liturgicznej. W tym roku odbywa się on w Nowym Jorku z udziałem kardynałów Burke’a i Dolana. Szef watykańskiej dykasterii przypomina, że liturgia jest rzeczywiście źródłem wszystkich sił Kościoła. Dlatego trzeba zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby święta liturgia ponownie znalazła się w centrum relacji między Bogiem i człowiekiem i by uznawano w niej prymat Boga.
Kardynał Sarah wyszczególnia też dwa główne pola odnowy liturgicznej. Pierwszym jest jasne uświadomienie, że liturgia nie jest jakimś wydarzeniem społecznym, spotkaniem, w którym wyrażamy samych siebie, lecz kultem wszechmocnego Boga, miejscem, w którym ludzkość spotyka się z Bogiem żywym i działającym w swym Kościele. Afrykański purpurat podkreśla, że spotkanie to powinno się odbywać w postawie czci i świętej bojaźni. Naszą podstawową troską powinno być to, co kard. Ratzinger określa mianem prawidłowego sprawowania liturgii, zarówno w postawie duchowej, jak i zewnętrznej – czytamy w przesłaniu. Drugim polem odnowy jest, zdaniem kard. Saraha, zdrowa formacja liturgiczna, zwłaszcza duszpasterzy. Bez niej nie może być mowy o prawdziwej odnowie liturgii.