Nowy numer 17/2024 Archiwum

Krzykacz wszędobylski

Prowokator spod krzyża na Krakowskim Przedmieściu powrócił. W uściskach prezydenta Komorowskiego.

Pamiętają Państwo Andrzeja Hadacza, prowokatora spod krzyża na Krakowskim Przedmieściu? Jako jeden z największych krzykaczy między obrońcami krzyża szybko stał się ulubieńcem mediów – wdzięcznym do pokazywania, gdy trzeba było ośmieszyć tę grupę, przedstawić ją jako zbiorowisko oszołomów. W reklamówce wyborczej Platformy Obywatelskiej pod hasłem „Oni pójdą na wybory. A Ty?”, mającej zdyskredytować przeciwników tej partii, wykrzykiwał: „Tusk i Komorowski – w łeb!” oraz: „Nienawidzę ich!”. A potem ni stąd, ni zowąd pojawił się na Paradzie Równości, w towarzystwie Janusza Palikota, Ryszarda Kalisza i Roberta Biedronia.

I oto Andrzej Hadacz powrócił! Już kolejny raz wymienia uściski z zadowolonym prezydentem Komorowskim, a podczas jego przedwyborczych „spacerów” agituje wśród przechodniów. Po debacie prezydenckiej widzimy go pod siedzibą Telewizji Polskiej, jak wszczyna awanturę, pokazując zwolennikom Andrzeja Dudy środkowy palec i krzycząc: „Wścieklizna pisowska! Kaczyński jest taki sam jak Duda!”.

Kim więc jest ten człowiek? Kto za nim stoi? Dlaczego Bronisław Komorowski za każdym razem z nieskrywaną radością wita tę dziwną postać, bynajmniej nie kojarzącą się ze „zgodą i bezpieczeństwem”? Nim pójdziemy do urn, warto skojarzyć fakty.    

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Szymon Babuchowski

Kierownik działu „Kultura”

Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Przez cztery lata pracował jako nauczyciel języka polskiego, w „Gościu” jest od 2004 roku. Poeta, autor pięciu tomów wierszy. Dwa ostatnie były nominowane do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego, a „Jak daleko” został dodatkowo uhonorowany Orfeuszem Czytelników. Laureat Nagrody Fundacji im. ks. Janusza St. Pasierba, stypendysta Fundacji Grazella im. Anny Siemieńskiej. Tłumaczony na język hiszpański, francuski, serbski, chorwacki, czarnogórski, czeski i słoweński. W latach 2008-2016 prowadził dział poetycki w magazynie „44/ Czterdzieści i Cztery”. Wraz z zespołem Dobre Ludzie nagrał płyty: Łagodne przejście (2015) i Dalej (2019). Jest też pomysłodawcą i współautorem zbioru reportaży z Ameryki Południowej „Kościół na końcu świata” oraz autorem wywiadu rzeki z Natalią Niemen „Niebo będzie później”. Jego wiersze i teksty śpiewają m.in. Natalia Niemen i Stanisław Soyka.

Kontakt:
szymon.babuchowski@gosc.pl
Więcej artykułów Szymona Babuchowskiego