Skala ubóstwa w Polsce i sposoby pomagania najuboższym Polakom przez Kościół i państwo będzie głównym tematem czerwcowego zebrania plenarnego Episkopatu – poinformował KAI bp Artur Miziński.
Przygotowanie programu czerwcowego posiedzenia było jednym z tematów dzisiejszych obrad Rady Stałej KEP na Jasnej Górze. Podczas czerwcowych obrad głos zabiorą naukowcy z kilku ośrodków uniwersyteckich. Przedstawią oni najnowsze dane dotyczące skali ubóstwa, zaprezentują konkretne formy pomocy podejmowane zarówno przez Kościół jak i przez państwo oraz wskażą możliwe środki zaradcze.
W dzisiejszych obradach Rady Stałej KEP uczestniczyło 14 biskupów tworzących to gremium. Oprócz programu czerwcowego zebrania plenarnego Episkopatu, rozmawiano o przyszłorocznej pielgrzymce papieża Franciszka do naszego kraju i Światowych Dniach Młodzieży, obchodach jubileuszu 1050. rocznicy chrztu Polski oraz o beatyfikacji dwóch polskich franciszkanów, która odbędzie się w grudniu w Peru.
Poruszone tematy:
Przygotowania do rocznicy Chrztu Polski
Abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Episkopatu podkreślił, że 1050. rocznica chrztu Polski stanowi dla wszystkich wielkie wyzwanie i wymaga solidnego przygotowania. "Musimy się do tego przygotowywać dlatego, by nie tracić pamięci, bo bez pamięci ani się nie rozumie teraźniejszości, ani tym bardziej nie ma się przyszłości. Dlatego tak potrzebne jest to naciskanie na wkorzenianie się w pamięć, bo pokolenia przychodzą i odchodzą, pamięć razem z nimi ginie – powiedział KAI abp Gądecki.
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski wezwał do odnowienia „duchowości chrzcielnej”, to znaczy "zrozumienia tego, że wszystko co w życiu chrześcijańskim otrzymaliśmy pochodzi z chrztu, wszystkie sakramenty wywodzą się z chrztu świętego, dlatego trzeba przejść pewną ścieżkę chrzcielną". Metropolita poznański przypomniał, że Episkopat opracował program przeznaczony dla wszystkich parafii, a zachęcający do refleksji nad sakramentem chrztu świętego.
Obchody rocznicy chrztu Polski przebiegać będą w trzech wymiarach: ogólnopolskim, diecezjalnym i parafialnym. Główne uroczystości jubileuszowe będą miały nie tylko charakter religijny, ale także narodowy, bo prawdopodobna data chrztu Polski, 14 kwietnia, jest też początkiem istnienia państwa polskiego.
Główne obchody rocznicowe o charakterze ogólnopolskim odbędą się w dniach od 14 do 16 kwietnia 2016 r. w Gnieźnie i w Poznaniu.
Najpierw w Gnieźnie, gdzie odbędzie spotkanie Konferencji Episkopatu Polski, potem nabożeństwo ekumeniczne na Ostrowie Lednickim i wieczorem o godz. 18.00 w katedrze gnieźnieńskiej Msza św. W Poznaniu 15 kwietnia na Targach Poznańskich zaplanowane jest posiedzenie Zgromadzenia Narodowego czyli wspólne obrady Sejmu i Senatu zwoływane m.in. dla uczczenia ważnych wydarzeń. Wieczorem odprawiona zostanie Msza św.
W sobotę, 16 kwietnia odbędą się obrady Episkopatu i spotkanie ewangelizacje na Stadionie Lecha, gdzie w południe polscy i zagraniczni biskupi odprawią Mszę św. wieńczącą główne obchody rocznicowe.
W diecezjach jubileusz chrztu Polski świętowany będzie w dniach wybranych przez poszczególnych biskupów w katedrach i ważnych ośrodkach kultu m.in. sanktuariach.
W parafiach 1050. rocznica chrztu naszego kraju przeżywana będzie w Wielką Sobotę 2016 r. - Wigilia paschalna z momentem odnowienia chrztu każdego z nas będzie dniem łączącym jubileusz – podkreśla abp Stanisław Gądecki.