Dzięki szkołom katolickim po raz pierwszy wykształconych kobiet jest więcej niż mężczyzn.
W bieżącym roku po raz pierwszy wśród osób z wykształceniem średnim będzie w Nepalu więcej kobiet niż mężczyzn. Największy wkład do tego wniosło szkolnictwo katolickie, prowadzone m.in. przez jezuitów i innych misjonarzy.
Utworzona 80 lat temu rządowa komisja egzaminacyjna, oceniająca i wydająca zaświadczenia o ukończeniu klasy 10. szkoły średniej, podała, że w 2015 kobiety stanowią 50,14 proc. absolwentów tych placówek i jest to wzrost o 4,8 proc. w stosunku do roku 2014. W liczbach bezwzględnych wynosi to odpowiednio 213 710 kobiet i 212 504 mężczyzn.
Informując o tym nepalskie ministerstwo oświaty zwróciło również uwagę, że na każdym poziomie nauczania liczba zapisanych dziewcząt przewyższyła liczbę chłopców, przy czym dotyczy to szkoły zarówno średniej, jak i podstawowej. Według ekspertów wskaźniki te świadczą o ogromnym postępie, jaki dokonał się w Nepalu w zakresie zrównania płci w szkolnictwie.
Jeden ze znawców zagadnienia – Bishnu Karki podkreślił w tym kontekście wielkie zasługi szkół katolickich, które w ostatnich latach bardzo aktywnie wspierały rozwój oświaty wśród kobiet, co było szczególnie wyraziste na tle ubogich inicjatyw rządowych w tym zakresie. W rozmowie z włoską agencją misyjną AsiaNews Karki oświadczył, że „chrześcijanie, zarówno katolicy, jak i członkowie innych wyznań, prowadzący szkoły mieszane, zachęcali dziewczęta w całym kraju do zapisywania się do tych placówek”.
Dopiero wtedy, gdy chrześcijanie zaczęli propagować te zapisy, wielu rodziców zrozumiało wartość oświaty dla swoich córek – powiedział ekspert. Przypomniał, że w tradycyjnym społeczeństwie hinduistycznym, a takie przeważa w Nepalu, dziewczętom odmawia się możliwości nauki czytania i pisania. Pierwszeństwo daje się natomiast wczesnym małżeństwom, i to nawet jeszcze przed rozpoczęciem fizycznej dojrzałości dziewczynek – podkreślił Karki.
Pogląd ten podziela minister oświaty tego kraju Chitralekha Yadav, wyrażając się z wielkim uznaniem o wkładzie chrześcijan do wzrostu wskaźnika alfabetyzacji kraju, będącego jednym z tzw. Milenijnych Celów Rozwoju (ogłoszonych w 2000 przez ONZ).
„Chyba katolicy jako pierwsi wprowadzili system klas mieszanych w Nepalu” – stwierdziła pani minister, dodając, że wcześniej szkoła nie była przeznaczona dla dziewcząt. Zaznaczyła, że obecnie również rząd podejmuje różne inicjatywy na rzecz kształcenia kobiet. W ramach tych działań najlepsze uczennice nagradzane są komputerami, zwiększa się liczbę nauczycielek i w szkołach wprowadza się oddzielne pomieszczenia sanitarne dla chłopców i dziewcząt.
„Edukacja kobiet jest podstawą naszego społeczeństwa. Zawsze zwracaliśmy wielką uwagę na oświatę jako na fundament jego rozwoju” – powiedziała siostra Jessy, dyrektorka szkoły Najświętszej Maryi Panny w miejscowości Lalitpur (na południe od stolicy kraju – Katmandu).
Szkoły jezuickie cieszą się w Nepalu wielkim uznaniem ze względu na swój wysoki poziom i jakość, które prowadzą do nauczania uniwersyteckiego. W całym kraju istnieje ok. stu szkół prowadzonych przez chrześcijan, w tym ponad 20 katolickich.