Królik w uchu i pompony...

Mijający rok zdominowały niestety przykre wiadomości z Afryki, a tematy eboli czy ataków dokonywanych przez Boko Haram wciąż powracają. Informowanie o tych problemach jest konieczną misją serwisu informacyjnego. A czym jeszcze żyły nagłówki afrykańskich mediów w mijającym roku?

Kilka tematów przypomina na zakończenie roku BBC. My wybraliśmy spośród nich siedem, "lżejszych". Choć czy aby na pewno wszystkie są takie?

1. Nielegalny jogging

Bieganie o poranku jest narodową rozrywką w Burundi, jednak w marcu władze kraju zabroniły zbiorowych form joggingu. Restrykcje są odpowiedzią na demonstrację biegaczy opozycji, którzy podczas joggingu skandowali antyrządowe hasła. Ponad 40 członków Ruchu na Rzecz Solidarności i Demokracji otrzymało wyroki więzienia. Tym razem meta okazała się feralna.

2. Zakaz pocałunków

Gorący uścisk i pocałunek nie służą ani służbie ani na uniwersytecie. Całująca się policyjna para z Tanzanii, którą sfotografował inny z oficerów, wywołała burzę w mediach społecznościowych w kraju. Za amory w mundurze, policjant i policjantka oraz mało dyskretny fotograf stracili pracę. Zakaz pocałunków w miejscu publicznym, czyli na terenie uniwersyteckiego kampusu, obowiązuje również studentów Uniwersytetu Zimbabwe. Będzie więcej czasu na naukę?       

3. Doktorat w dwa miesiące

Uniwersytet Zimbabwe znalazł się również w centrum uwagi za sprawą doktoratu (PhD) z socjologii, otrzymanego przez pierwszą damę kraju, Grace Mugabe. Środowisko akademickie wniosło o śledztwo w tej sprawie, po tym jak się okazało, że na otrzymanie doktoratu first lady, musiała poświecić tylko dwa miesiące. Wątpliwości wzbudził również fakt, że jej tezy nie znalazły się w uniwersyteckiej bibliotece. A jednak jedna z nowych dróg w stolicy Hararae zdążyła już otrzymać nazwę Dr Grace Mugabe Way.  

4. Walizki pełne pieniędzy

W wrześniu w RPA przejęto 9,3 mln dolarów od dwóch Nigeryjczyków i Izraelity, którzy przylecieli do Johanesburga prywatnym odrzutowcem. Pieniądze znajdowały się w trzech walizkach w studolarowych banknotach, i były przeznaczone na zakup broni dla nigeryjskiego rządu. Nigeryjscy oficjele mieli potem tłumaczyć, że trudności nabywcze zostały spowodowane ograniczeniami ze strony USA

6. Królik w uchu Madiby

W styczniu władze RPA nakazały usunięcie z ucha 9 metrowej statuy Nelsona Mandeli, figurki królika, umiejscowionego tam przez rzeźbiarzy. Królik, w języku africaans "haas" miał symbolizować pośpiech (ang. haste), w jakim tworzona była rzeźba po śmierci Madiby 

7. Kampania rowerowa

Ian Khama, prezydent Botswany, a wcześniej wojskowy pilot, który lubi sam prowadzić samoloty w czasie oficjalnych wylotów, do październikowej kampanii reelekcyjnej ruszył na rowerze. Wygrał w drugiej turze.

8. Wybory z pomponami

Wybory odbyły się także w Gwinei Bissau. Wygrał je były minister finansów Jose Maria Vaz. Jego głównym rywalem był kandydat niezależny Nuno Gomes Nabiam, który podczas kampanii paradował w czapce z pomponem. Nuno Gomes Nabiam cieszył się poparciem byłego prezydenta Kumba Yala, zmarłego tuż przed głosowaniem. Yala również był znany z zamiłowania do wełnianej czapki.

« 1 »
TAGI:

kab