Drugi raz w historii, ponad ćwierć wieku od wizyty Jana Pawła II, papież będzie przemawiać w Parlamencie Europejskim. Wtorkowej wizycie Franciszka w Strasburgu towarzyszą specjalne środki ostrożności i ogromne zainteresowanie mediów.
Papież, który pozytywnie odpowiedział na zaproszenie szefa europarlamentu Martina Schulza, wygłosi przemówienie nie tylko przed europosłami, ale też w Radzie Europy. Watykaniści oczekują mocnych słów na temat imigracji, sprawiedliwej polityki gospodarczej, solidarności i obrony życia.
Ojciec Święty ma wylądować na lotnisku w Strasburgu około godziny 10. Pół godziny później w Parlamencie Europejskim ma się odbyć oficjalna ceremonia powitania; samo przemówienie ma się rozpocząć o 11.15. W południe biskup Rzymu uda się do Rady Europy.
Na wizytę papieża w Strasburgu akredytowało się ok. 900 dziennikarzy. Wprowadzone zostały dodatkowe procedury bezpieczeństwa oraz kontrola dla wszystkich, którzy będą chcieli wejść w trakcie wizyty papieża do unijnych instytucji.
Za pilnowanie bezpieczeństwa przed unijnymi budynkami w trakcie wizyty papieża odpowiada strona francuska. Dotyczyć to ma szczególnie zabezpieczeń w trakcie ewentualnych protestów przed budynkami PE i Rady Europy.
Partia Zielonych poinformowała, że na jej zaproszenie w PE podczas wizyty papieża mają być obecni przedstawicieli mniejszości seksualnych oraz imigrantów.
Pierwszym papieżem, który złożył wizytę w PE - w październiku 1988 roku - był Jan Paweł II.
Do Parlamentu Europejskiego jego ówczesny przewodniczący Jerzy Buzek zapraszał także Benedykta XVI, ale wizyta ta nie doszła do skutku.