W Warszawie zakończyło się 366. zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Biskupi dyskutowali m.in. o programie duszpasterskim, nowej ewangelizacji czy kwestii klauzuli sumienia.
Prymas Polski wskazał, że klauzula sumienia to sprawa nie tylko wierzących: „Klauzula sumienia jest kategorią ogólnoprawną, nie dotyczy tylko osób wierzących, więc nie jest to specyficznie kościelna rzeczywistość. Kościół przypominając, że w porządku prawnym taka forma istnieje, pokazuje także, że jej źródła nie są religijne, ale ogólnoludzkie” – podkreślił abp Wojciech Polak Prymas Polski.
Biskupi przyjęli list pasterski na temat Światowych Dni Młodych. W listopadzie zostanie on odczytany we wszystkich kościołach w Polsce. Poprzedzi zbiórkę na tacę na potrzeby organizacji tego wydarzenia.
Prócz tego podczas zebrania episkopatu bp Marek Mendyk przedstawił ocenę darmowego podręcznika dla pierwszoklasistów „Nasz Elementarz”. Przewodniczący Komisji Wychowania zwrócił uwagę, że zupełnie pomija on wartości chrześcijańskie: „W miejsce określenia «dni świąteczne» wprowadzono «święta Bożego Narodzenia», ale najczęściej wiąże się to z przygotowaniem ozdób na choinkę. Zupełnie jest pominięty fakt dzielenia się opłatkiem. Jest tam takie propagowanie typowego konsumpcjonizmu, hedonizmu, a wyraźnie eliminowane są wartości kultury chrześcijańskiej” – podkreślił bp Mendyk.
Koordynator ds. ochrony dzieci i młodzieży ks. Adam Żak SJ poinformował biskupów o koncepcji punktów kontaktowych dla ofiar nadużyć seksualnych popełnionych przez duchownych. Pierwsza taka placówka może ruszyć w przyszłym roku w okresie wakacji.
W czasie zebrania bp Jan Tyrawa przedstawił biskupom zagadnienia dotyczące zasad uczestnictwa katolików w wyborach, wskazując na obowiązek głosowania, czego źródłem jest sama natura ludzka, która widzi człowieka tak w wymiarze indywidualnym, jak i wspólnotowym oraz społecznym.