Kolejna rocznica śmierci świetnego aktora i komika.
Adolf Dymsza, tak naprawdę Adolf Bagiński urodził się 7 kwietnia 1900 roku w Warszawie, zmarł 20 sierpnia 1975 w Górze Kalwarii. Pseudonim "Dymsza" został wymyślony przez jego siostrę Zuzannę. Był wybitnym aktorem teatru, estrady i filmu. Należał do największych polskich komików. Nie skończył żadnych studiów aktorskich. Cieszył się olbrzymią popularnością i sympatią ze strony publiczności.
Jego kontakty z filmem datuje się od 1918 roku. Poważniejsza współpraca zaczęła się dopiero od 1924 roku. W okresie międzywojennym wystąpił w 24 filmach, odtwarzając przeważnie główne role. Do najbardziej znanych filmów z jego udziałem należą: Ułani, ułani (1931), Sto metrów miłości (1932), Antek policmajster (1935), Niedorajda (1937). Do czołowych ról należy Gaweł z filmu Paweł i Gaweł (1938).
Adolf Dymsza & Eugeniusz Bodo - Ach śpij kochanie
piszczyk90
Piskor Aleksander napisał w "Prosto z mostu" w 1938 roku: "Komedia Paweł i Gaweł stanowi nie tylko bardzo przyjemny odpoczynek po drugiej młodości, ale również nagrodę za obejrzenie tego chybionego dramatu. Scenariusz, zupełnie luźno związany z bajką Fredry, został bardzo zręcznie i konsekwentnie zbudowany, chociaż nie odznacza się zbytnią oryginalnością. Już za czasów Peryklesa, dla zabawienia widzów, aktorzy przebierali się w różne najmniej spodziewane stroje – i tym wypróbowanym pomysłem najczęściej operują twórcy krajowej komedii. Mimo to film Paweł i Gaweł osiągnął niebywale wysoki poziom w porównaniu z innymi, podobnymi obrazami, wyprodukowanymi w Polsce – jest bowiem bezpretensjonalny, wyreżyserowany w należytym tempie, obfitujący w świetne sceny komiczne, a przede wszystkim doskonale zagrany".
Komedia opowiada perypetie Pawła, konstruktora rewelacyjnego odbiornika radiowego, ma on jednak kłopoty, bo nie może znaleźć nikogo, kto podjąłby się produkcji jego wspaniałego wynalazku. Violetta jest panną na wydaniu, ale musi udawać cudowne dziecko. Jako dorosła skrzypaczka nie ściągnęłaby na koncerty tak licznej publiczności, a pieniądze są jej potrzebne na spłacenie rodzinnych długów. Dziewczyna zakochuje się w Pawle, który nie zwraca na nią uwagi, bo jest ona tylko dzieckiem... Kiedy jednak objawi mu się w pełnej, dorosłej krasie, straci dla niej głowę. Zanim wszystko skończy się happy endem, całkiem sporo namiesza w życiu tej pary tytułowy Gaweł.
Adolf Dymsza - Co z tobą, Florek
piszczyk90
Po wojnie Dymsza kreuje jedną z czołowych ról w komedii L. Buczkowskiego Skarb (1949). W Sprawie do załatwienia z 1953 odtwarza osiem różnych ról charakterystycznych. W 1955 roku zagrał główną rolę męską w Irena do domu, zaś w 1956 samego Nikodema Dyzmę. "W 1960 r. L. Perski zrealizował film dokumentalny pt. Mój teatr, utrwalając wybór najcelniejszych kreacji estradowych tego aktora" - czytamy we Współczesnej kinematografii polskiej.
Każdemu wolno kochać
piszczyk90
Małgorzata Gajos /akademiapolskiegofilmu.pl