Rafał Majka będzie miał wielu silnych konkurentów w walce o zwycięstwo w 71. Tour de Pologne, ale po dwóch triumfach etapowych oraz w klasyfikacji górskiej Tour de France jest stawiany w gronie faworytów. Wyścig rozpocznie się w niedzielę w Gdańsku.
"Przyjechałem do Polski nie po to, aby przejechać kolejny wyścig. Ja i moja ekipa (Tinkoff-Saxo) będziemy walczyć o zwycięstwo" - deklarował Majka na środowej konferencji prasowej w Warszawie.
Najlepszy "góral" Tour de France nie będzie miał jednak łatwego zadania. Swój udział potwierdziło wielu kolarzy ze światowej czołówki, m.in. Włosi Fabio Aru (trzeci w tegorocznym Giro d'Italia), Moreno Moser (zwycięzca Tour de Pologne 2012) i Damiano Cunego, Norwegowie Thor Hushovd (były mistrz świata) i Edvald Boasson Hagen, a także ubiegłoroczny triumfator największego polskiego wyścigu Holender Pieter Weening.
Na wstępnej liście startowej wśród blisko 170 zawodników znajduje się 18 Polaków: ośmiu w reprezentacji kraju, sześciu w ekipie CCC Polsat Polkowice oraz czterech w zawodowych grupach elity. Oprócz Majki kibice nie zobaczą innych polskich uczestników zakończonego pięć dni temu w Paryżu Tour de France. Michał Kwiatkowski, który w ostatnim tygodniu wyścigu we Francji przeżywał kryzys, chce odpocząć, aby nabrać sił przed wrześniowymi mistrzostwami świata. Nie pojadą także jego kolega z ekipy Omega Pharma-Quick Step Michał Gołaś, Maciej Bodnar (Cannondale) oraz Bartosz Huzarski (NetApp-Endura - niemiecka grupa II dywizji nie otrzymała zaproszenia od organizatorów).
Wyścig nieprzypadkowo rozpocznie się przed Stocznią Gdańską. "W tym roku przypada rocznica 25-lecia zmian ustrojowych nie tylko w Polsce, ale także w innych krajach Bloku Wschodniego. Chcemy przypomnieć światu, że początek tych zmian dali polscy stoczniowcy w 1980 roku" - mówił w czwartek w Gdańsku dyrektor Tour de Pologne Czesław Lang. Starterem etapu będzie honorowy patron wyścigu, były prezydent RP Lech Wałęsa.
Z Gdańska kolarze pojadą do Bydgoszczy, gdzie będą się ścigać na rundach. Podobnie na rundach miejskich zakończą się następne etapy w Warszawie, Rzeszowie i Katowicach. Pole do popisu powinni mieć sprinterzy, ale - jak pokazał ubiegłoroczny wyścig - niewykluczone są niespodzianki, takie jak samotny finisz Amerykanina Taylora Phinneya tuż przed rozpędzonym peletonem w Katowicach.
Na miano królewskiego, najtrudniejszego etapu zasługuje piąty z Zakopanego do Szczyrbskiego Jeziora w słowackich Tatrach Wysokich. Następnego dnia czeka zawodników kolejny wymagający odcinek ze startem i metą w Bukowinie Tatrzańskiej i z ośmioma premiami górskimi po drodze, m.in. w rodzinnej miejscowości Kamila Stocha - Zębie.
Przy okazji szóstego etapu tradycyjnie już odbędzie się Tour de Pologne amatorów. Udział potwierdził mistrz olimpijski w łyżwiarstwie szybkim Zbigniew Bródka, który przed rokiem był najlepszy wśród... strażaków.
Wyścig zakończy jazda indywidualna na czas na dystansie 25 km w Krakowie. Właśnie ta próba przesądziła przed rokiem o końcowym triumfie jadącego na wcześniejszych etapach w cieniu głównych aktorów Holendra Weeninga.
Na starcie wyścigu stanie 21 zespołów: wszystkie 18 z elity World Tour oraz trzy z dzikimi kartami - reprezentacja Polski, CCC Polsat Polkowice oraz rosyjski zespół Rusvelo.
Od 2005 roku, gdy Tour de Pologne uzyskał najwyższą rangę UCI, polskiemu kolarzowi nie udało się wygrać wyścigu, ani nawet etapu. Najwyższe, drugie miejsce w klasyfikacji generalnej zajął w 2012 roku Kwiatkowski (przegrał z Moserem o pięć sekund). Przed rokiem Majka uplasował się na czwartej pozycji. <PRE> Trasa 71. Tour de Pologne:
3.08. 1. etap: Gdańsk - Bydgoszcz (226 km) 4.08. 2. etap: Toruń - Warszawa (226 km) 5.08. 3. etap: Kielce - Rzeszów (174 km) 6.08. 4. etap: Tarnów - Katowice (236 km) 7.08. 5. etap: Zakopane - Szczyrbskie Jezioro (190 km) 8.08. 6. etap: Bukowina Tatrzańska - Bukowina Tatrzańska (174 km) 9.08. 7. etap: Kraków - Kraków (jazda ind. na czas, 25 km)