Aborcja zawsze jest złem, człowiek ma prawo do sprzeciwu sumienia wobec niegodziwego prawa cywilnego i nie może być dyskryminowany ze względu na sprzeciw sumienia – podkreśla Prezydium Konferencji Episkopatu Polski.
W specjalnym oświadczeniu, w którym przywołano fragmenty encyklik Jana Pawła II zaznacza się, że nie można pogodzić jego nauczania z działaniami „kultury śmierci”.
Trzyosobowe prezydium KEP, które tworzy przewodniczący Episkopatu, zastępca przewodniczącego oraz sekretarz generalny zaznacza, iż wobec głośnej obecnie dyskusji warto przywołać kluczowe zasady papieskiego nauczania, "tym bardziej, że wielu przedstawicieli życia publicznego, zwłaszcza politycznego, wyrażało swój hołd dla Papieża".
W oświadczeniu podkreśla się, że św. Jan Paweł II jednoznacznie potępił aborcję. Biskupi cytują też fragment encykliki "Evangelium vitae" mówiąc o tym, że "w żadnej dziedzinie życia prawo cywilne nie może zastąpić sumienia ani narzucać norm, które przekraczają jego kompetencje".
Nawiązując bezpośrednio do sprawy prof. Chazana, któremu zapowiedziano zwolnienie z pracy za odmowę dokonania aborcji prezydium KEP przytacza inny fragment "Evangelium vitae": „Kto powołuje się na sprzeciw sumienia, nie może być narażony nie tylko na sankcje karne, ale także na żadne inne ujemne konsekwencje prawne, dyscyplinarne, materialne czy zawodowe” (EV 74).
Autorzy oświadczenia zaznaczają jednocześnie, że "św. Jan Paweł II jednoznacznie oceniał zło aborcji, ale nigdy nie potępiał kobiety – matki, przywoływał natomiast kręgi współodpowiedzialnych za tę zbrodnię".
Prezydium KEP przyznaje, że zasady, które określa Kościół katolicki w swoim nauczaniu urzędowym mogą być - i jak pokazują obecne wydarzenia - są ignorowane przez część środowisk politycznych i medialnych. "Często pojawiają się w debacie głosy, które domagają się bezwzględnego respektowania niemoralnych praw jednych, zabraniając jednocześnie szacunku dla głosu prawego sumienia" - stwierdzają autorzy Oświadczenia.
Biskupi zwracają uwagę, że Kościół w Polsce jest szczególnie zobowiązany do wiernego przestrzegania dziedzictwa św. Jana Pawła II. "Nie można pogodzić tego nauczania z działaniami 'kultury śmierci' dokonywanymi wprost lub przez czynne współdziałanie, ale także przez popieranie intencji sprawców zła, czy też dyskryminowanie osób broniących Ewangelii życia" - głosi dokument.
Prezydium KEP wyraża też "poparcie dla zlikwidowania niespójności przepisów, z jednej strony dających możliwość lekarzom korzystania z klauzuli sumienia i odmowy dokonania aborcji, a z drugiej zobowiązujących do wskazania szpitala, gdzie jest ona dokonywana – co stanowi poważne ograniczenie pierwotnego uprawnienia i ewidentne cooperatio in malum, czyli współdziałanie w złu".
Oświadczenie podpisał przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański abp Marek Jędraszewski - zastępca przewodniczącego KEP i metropolita łódzki oraz bp Artur G. Miziński, sekretarz generalny KEP.