Płyty kompaktowe umożliwiły trwalszy zapis niż inne wcześniejsze nośniki danych.
Natychmiast stały się bardzo popularne w rozpowszechnianiu muzyki. Jedna z pierwszych płyt była wyjątkowa – nie zawierała wprawdzie utworów muzycznych, za to miała wielkie znaczenie dla studium Pisma Świętego. Bibliści zainteresowali się nią, ponieważ zbierała w postaci elektronicznej dzieła greckich autorów starożytności. Takie biblioteki cyfrowe szybko stały się wielką pomocą w tłumaczeniu i interpretacji Biblii. Ręczne odszukanie wszystkich przypadków użycia jakiegoś słowa w tysiącach dzieł powstałych w ciągu kilkunastu wieków przekracza możliwości jednego badacza. Dzięki programom komputerowym w krótkim czasie można poszerzyć precyzyjną wiedzę o różnych znaczeniach wyrazów i funkcjach form gramatycznych. Chociaż posługiwanie się komputerem nie zastępuje właściwej interpretacji dokumentów historycznych i dzieł literackich, to jednak pomaga zrozumieć myśl autora, zwłaszcza kiedy wyraża się on w mniej typowy sposób.
Takim przypadkiem jest wypowiedź św. Pawła z dzisiejszego czytania. Mamy tradycyjne tłumaczenie: „cierpień teraźniejszych nie można stawiać na równi z chwałą, która ma się w nas objawić”. Takie zdanie może wydawać się truizmem. Nie trzeba przecież wykazywać różnicy między bólem a przyjemnością. Inny sens zdania wykazało posłużenie się dyskiem kompaktowym umożliwiającym przebadanie wszystkich przypadków użycia greckich słów tłumaczonych przez zwrot: „nie można stawiać na równi”. W większości z tych tekstów słowa mają sens: „nie mogą udaremniać”. Dalsza analiza pokazała, że św. Paweł posługuje się nimi w tym właśnie znaczeniu. Apostoł chce zatem powiedzieć: „cierpienia teraźniejsze nie stanowią zagrożenia dla przyszłej chwały”.
Przyjęcie cierpień nie wynika z kalkulacji porównującej to, co się może nam bardziej opłacać, kiedy zestawilibyśmy doczesne trudy z przyszłą chwałą. Zamiast takiej zimnej logiki czy próby definiowania cierpienia św. Paweł kieruje uwagę czytelników ku zbawczemu planowi Boga, a właściwie ku zwieńczeniu Jego dzieła, którym jest uczestnictwo w chwale dzieci Bożych na wzór uwielbionego Chrystusa. Innymi słowy, cierpienia nie przekreślają w żaden sposób naszej nadziei na udział w Jego życiu i chwale.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
ks. Artur Malina