Nowy projekt Normana Daviesa

Profesor Norman Davies wielokrotnie udowadniał, że historia nie musi być nudnym zbiorem dat i wydarzeń, a jej uprawianie zajęciem dla wąskiego grona archiwistów i wykładowców akademickich. Swymi dziełami pokazywał, że historia może być pasjonującą przygodą intelektualną, która pozwala lepiej zrozumieć otaczającą nas rzeczywistość. Tym razem profesor Davies proponuje aktywne wejście w świat historii nawet tym osobom, które do tej pory nie były związane z tą dziedziną nauki.

Umożliwi to nowy portal www.ArmiaAndersa.pl. Poświęcony jest on niezwykłej epopei 2. Korpusu Polskiego, zarówno jego żołnierzy, jak i cywilnych uchodźców ze Związku Sowieckiego, a także ich dalszym wojennym oraz powojennym losom.

Poprzez platformę internetową, przygotowaną przez firmę MillionYou, profesor Norman Davies zaprasza do współpracy wszystkich ludzi, którzy związani są z dziejami tamtego okresu poprzez własne wspomnienia, przez opowieści rodziców i dziadków lub przez osobiste pasje i zainteresowania. Portal ma bowiem na celu zbieranie na całym świecie świadectw, wspomnień, relacji, dokumentów, zdjęć i filmów związanych z armią generała Władysława Andersa. Pragnieniem inicjatorów projektu jest ocalenie od zapomnienia i przechowanie dla przyszłych pokoleń wszystkiego, co dotyczy 2. Korpusu Polskiego. Już teraz na portalu można znaleźć kilkadziesiąt interesujących świadectw i relacji, a zapewne z każdym dniem będzie ich coraz więcej.

Najciekawsze materiały przesłane na platformę do końca listopada br. mają szansę ukazać się wiosną przyszłego roku w formie książkowej. Wtedy bowiem wydawnictwo Rosikon-Press planuje wydanie albumu poświęconego armii generała Andersa pt. ”Szlak nadziei” z tekstem profesora Normana Daviesa oraz fotografiami Janusza Rosikonia. Publikacja zawierać będzie bogaty materiał fotograficzny i faktograficzny dotyczący żołnierzy 2. Korpusu Polskiego oraz towarzyszących im cywilnych uchodźców z ZSRS. Będzie to pierwsza tego typu praca historyczna w Polsce. Część przesłanych na portal materiałów może wzbogacić ową książkę. Kolejne relacje, napływające już po listopadzie br., będą dostępne w internecie oraz mogą znaleźć się w elektronicznym wydaniu albumu.

Projekt portalu pokazuje, że historycy są nie tylko specjalistami od opisywania przeszłości, lecz potrafią również wybiegać w przyszłość. Profesor Davies zaprasza bowiem wszystkich do pionierskiego przedsięwzięcia, które w nowatorski sposób wykorzystuje zasady crowdsourcingu w zbieraniu relacji i dokumentów historycznych.

Słowo „crowdsourcing” to neologizm powstały z połączenia angielskich wyrazów ”crowd”’ (tłum) i ”outsourcing” (korzystanie z zasobów zewnętrznych). Oznacza on zainicjowanie pewnych procesów badawczych lub dokumentacyjnych wśród szerszej społeczności (np. internetowej), a następnie twórcze ich wykorzystanie. Ta metoda od dawna znajduje zastosowanie na świecie, m.in. przy budowie miast, tworzeniu prawa czy rozwoju zaawansowanych badań medycznych. Teraz to nowoczesne narzędzie stanie się bronią w „bitwie o pamięć”. 

Jest to projekt rozpisany na długie lata. Materiałów z pewnością nie zabraknie, ponieważ dokumentacja na temat armii generała Andersa obejmuje:

- ponad 12 500 kilometrów: od Buzułuku w Rosji po Bolonię we Włoszech, przez tajgę, góry i pustynie: w Iranie, Iraku, Palestynie i Egipcie; dwa lata bitew stoczonych we Włoszech, od Tarentu w Kalabrii, przez Monte Cassino, aż po przełęcz Brenner w Tyrolu;

- ponad 120 000 ludzi: tylu tysięcy żołnierzy i ich rodzin opuściło Związek Sowiecki w 1942 roku (mężczyźni i kobiety w wieku poborowym następnie dołączyli do VIII Armii Brytyjskiej w Egipcie i we Włoszech, podczas gdy cywile, w tym 18 000 dzieci, zostali wysłani do Indii, Afryki, Meksyku i Nowej Zelandii);

- 1334 dni: niezwykła, pełna trudu przeprawa w trakcie II wojny światowej, od pierwszych dni formowania Armii Polskiej w ZSRS 18 sierpnia 1941 roku po ostatni dzień wojny na froncie włoskim 3 maja 1945 roku.

Zobacz zapis konferencji prasowej prof. Daviesa na ten temat:

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

www.armiaandersa.pl