Kard. Pietro Parolin, Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej od 31 maja do 4 czerwca będzie przebywać w Polsce.
Jego wizyta związana jest z 25-rocznicą reaktywacji stosunków dyplomatycznych między Polską a Stolicą Apostolską, jubileuszem 25-lecia przemian ustrojowych w naszym kraju oraz z dziękczynieniem za kanonizację Jana Pawła II. Kard. Parolin - jak informuje Nuncjatura Apostolska w Warszawie - 1 czerwca będzie uczestniczył w VII Święcie Dziękczynienia przy Świątyni pw. Świętej Opatrzności Bożej na Polach Wilanowskich w Warszawie. Świętowanie to będzie miało charakter szczególny, gdyż jest jednym z czterech ogólnopolskich dziękczynień za kanonizację Jana Pawła II. W południe tego dnia Gość z Watykanu uczestniczyć będzie w koncelebrze wraz z kard. Kazimierzem Nyczem oraz biskupami z całego kraju. Udział w Eucharystii zapowiedział m. in. prezydent RP Bronisław Komorowski.
Nazajutrz, w poniedziałek 2 czerwca kard. Pietro Parolin wygłosi krótki wykład i będzie uczestniczyć w uroczystości upamiętniającej 25-rocznicę wznowienia stosunków dyplomatycznych miedzy Stolicą Apostolską i Polską. Odbędzie się ona w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski z udziałem Korpusu Dyplomatycznego, Prymasa Polski, księży biskupów i innych znakomitych osobistości ze świata kultury i polityki.
Ważnym punktem wizyty Sekretarza Stanu Stolicy Apostolskiej będzie jego udział 4 czerwca w uroczystej Mszy Świętej w Archikatedrze Warszawskiej z okazji 25-rocznicy historycznych zmian ustrojowych w Polsce. Uczestniczyć w niej będą przedstawiciele najwyższych władz Rzeczypospolitej z prezydentem Bronisławem Komorowskim. Przewidziane jest też odrębne spotkanie z przedstawicielami polskich władz.
Kard. Parolin podczas swojego pobytu w Polsce udzieli także sakry biskupiej nowemu nuncjuszowi apostolskiemu w Zimbabwe, ks. Markowi Zalewskiemu. Uroczystość odbędzie się w Łomży 31 maja po południu.
Dostojny Gość odwiedzi też prawdopodobnie Kraków, Wadowice i Częstochowę.
Kard. Pietro Parolin, Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej - osoba "numer dwa" w Watykanie - jest jednym z najbardziej doświadczonych dyplomatów papieskich.
Urodził się 17 stycznia 1955 w Schiavon koło Vicenzy w północnych Włoszech. Po święceniach kapłańskich studiował w Rzymie prawo kanoniczne i dyplomację, a w 1986 rozpoczął służbę w dyplomacji Stolicy Apostolskiej. Pracował w przedstawicielstwach papieskich w Nigerii (1986-1989) i Meksyku (1989-1992).
Po powrocie do Watykanu był odpowiedzialny w kierowanym przez kard. Angelo Sodano Sekretariacie Stanu za Hiszpanię, Andorę, zaś od roku 2000 za Włochy i San Marino. Zna włoski, angielski, francuski i hiszpański.
Od 30 listopada 2002 roku był podsekretarzem ds. Relacji Stolicy Apostolskiej z Państwami (wiceszefem dyplomacji watykańskiej). Wielokrotnie stał na czele delegacji Stolicy Apostolskiej na różne konferencje międzynarodowe, zwłaszcza nt. rozbrojenia jądrowego i do rozmów z rządami niektórych państw. Przez kilka lat przewodniczył delegacjom watykańskim rozmawiającym z władzami Wietnamu i Izraela. W lutym 2009 r. udało mu się wypracować porozumienie z rządem w Hanoi, które może zaowocować nawiązaniem pełnych stosunków dyplomatycznych między Stolicą Apostolską a Wietnamem.
17 sierpnia 2009 roku został mianowany nuncjuszem w Wenezueli. Sakrę biskupią przyjął 12 września 2009 roku z rąk papieża Benedykta XVI. Podczas swej posługi w tym kraju doprowadził do względnej poprawy relacji między jego władzami a Stolicą Apostolską.
31 sierpnia 2013 r. papież Franciszek mianował abp Parolina sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej. 22 lutego br. papież włączył go do Kolegium Kardynalskiego.
Ks. prałat Parolin przebywał w Polsce w 2007 roku jako oficjalny przedstawiciel papieża Benedykta XVI i Stolicy Apostolskiej na VII Dzień Papieski. Wygłosił wówczas referat nt. przełomowego znaczenia Jana Pawła II dla rozumienia papieskiej dyplomacji jako narzędzia obrony praw i godności człowieka.