Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Zginął kapelan Majdanu

W wypadku samochodowym zginął ks. Dorikewicz.

W Hiszpanii w wypadku samochodowym zginął ks. Oleksandr Dorikewicz, kapłan Kościoła greckokatolickiego.

Na wiadomość o protestach na Majdanie w początku br. poprosił o zastępstwo w swej parafii w Hiszpanii i przyjechał do Kijowa, aby wspomóc rodaków.  Przez blisko dwa miesiące sprawował posługę duszpasterską na Majdanie. Prowadził nabożeństwa w Namiocie Modlitwy, a także wspierał ludzi na barykadach. Należał do kapłanów, którzy byli z wiernymi w najbardziej trudnych momentach, m.in. podczas szturmu Berkutu w noc z 18 na 19 lutego br. Pracował także jako kapelan w szpitalu polowym, który znajdował się na ostatnim piętrze domu związków zawodowych tzw. Prospiłek obok Majdanu. Tamtej nocy służby specjalne podpaliły Prospiłki, gdzie znajdował się także sztab Samoobrony Majdanu.  

Ks. Dorikewicz z grupą ludzi próbował przedrzeć się do szpitala, aby wyprowadzić rannych. Niestety nie udało mu się, gdyż ściana ognia rozdzieliła ratowników od chorych, odciętych od pozostałej części budynku. Później opowiadał, że słyszał krzyki palących się ludzi, ale nie był im w stanie pomóc. Do dzisiaj trwają spory, ile osób spłonęło podczas pożaru Prospiłek.  

Ks. Dorikewicz opuszczał palący się budynek, jako jeden z ostatnich w środę 19 lutego o godz. 3 nad ranem. Później pomagał rannym, umieszczonym w polowym szpitalu w klasztorze bazylianów, gdzie także mieszkał.

Pod koniec lutego wrócił do Hiszpanii. Ks. Dorikewicz dobrze znał polskich kapłanów, z którymi pracował wśród emigrantów w Hiszpanii. Pochodził ze Stanisławowa (obecnie Iwano-Frankiwsk), gdzie urodził się w 1964 r.

Od ponad roku organizował w Hiszpanii duszpasterstwo grekokatolickie  dla  Ukraińców przybywających tam w poszukiwaniu pracy.

Pozostawił żonę i córkę.

« 1 »

Andrzej Grajewski

Dziennikarz „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Świat”

Doktor nauk politycznych, historyk. W redakcji „Gościa” pracuje od czerwca 1981. W latach 80. był działaczem podziemnych struktur „Solidarności” na Podbeskidziu. Jest autorem wielu publikacji książkowych, w tym: „Agca nie był sam”, „Trudne pojednanie. Stosunki czesko-niemieckie 1989–1999”, „Kompleks Judasza. Kościół zraniony. Chrześcijanie w Europie Środkowo-Wschodniej między oporem a kolaboracją”, „Wygnanie”. Odznaczony Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice, Krzyżem Wolności i Solidarności, Odznaką Honorową Bene Merito. Jego obszar specjalizacji to najnowsza historia Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, historia Kościoła, Stolica Apostolska i jej aktywność w świecie współczesnym.

Kontakt:
andrzej.grajewski@gosc.pl
Więcej artykułów Andrzeja Grajewskiego