Lasy zajmują coraz więcej powierzchni naszego kraju. Od zakończenia II wojny światowej powierzchnia lasów zwiększyła się z 21 do prawie 30 proc. - podają Lasy Państwowe. Blisko 1,6 mld ludzi na świecie związanych jest z lasami i gospodarką leśną.
21 marca przypada ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ Międzynarodowy Dzień Lasów. W tym dniu Lasy Państwowe, które gospodarują na blisko jednej trzeciej powierzchni naszego kraju, zachęcają do wybrania się na spacer do lasu oraz korzystania z turystyki leśnej.
LP podkreślają, że Polska jest w europejskiej czołówce pod względem powierzchni lasów. Zajmują one 29,2 proc. terytorium kraju; rosną na obszarze 9,1 mln ha. Przeważająca ich część to lasy państwowe, które - jak przypomina przedsiębiorstwo - są dostępne dla wszystkich przez cały rok.
Jak informują Lasy na swojej stronie internetowej, wyniki badań wskazują, że 28 proc. Polaków w ogóle nie bywa w lesie, a 38 proc. jedynie sporadycznie. Zdaniem ponad połowy respondentów (53 proc.) lasów w Polsce ubywa. To nie jest jednak prawdą - wskazują leśnicy.
"Polskie lasy są zdrowe i piękne, wiele tracimy, nie odwiedzając ich, a są przecież na wyciągnięcie ręki. (...) Od 1995 do 2012 roku posadzono 33 tys. ha lasów" - podkreślił cytowany w komunikacie dyrektor Lasów Państwowych Adam Wasiak.
Na początku wiosny ruszy kampania edukacyjna "Lasy Państwowe. Zapraszamy", która ma zwrócić uwagę na walory lasów. "Lasy to nasze wspólne dobro. Każdy może z nich nieodpłatnie korzystać przez cały rok, a leśnicy tak przygotowali polskie lasy do aktywnego i atrakcyjnego wypoczynku, aby każdy czuł się w nich komfortowo i bezpiecznie" - ocenił Wasiak. Do dyspozycji jest blisko tysiąc ścieżek przyrodniczo-edukacyjnych, a także 50 ośrodków edukacji leśnych.
Według wyliczeń ONZ, od lasów uzależniony jest byt 1,6 mld ludzi na świecie oraz istotna część gospodarki. Wartość rynku produktów leśnych przekracza 300 mld dolarów rocznie. Lasy zamieszkuje 80 proc. gatunków roślin i zwierząt. LP przypominają, że w Polsce w środowisku leśnym żyje 32 tys. gatunków flory i fauny, czyli 65 proc. wszystkich gatunków spotykanych w naszym kraju.
Lasy są również świetnym pochłaniaczem CO2. Polskie lasy mogą zmagazynować 900 mln ton węgla. Według badań przeprowadzonych przez LP, w Polsce dwutlenek węgla najlepiej pochłaniają lasy sosnowe. Średnia roczna ilość gazu przechwyconego z atmosfery przez drzewa wynosi 21,5 tony na każdy hektar. Lasy zatrzymują również wodę, przeciwdziałając stepowieniu gleby i poprawiając bezpieczeństwo przeciwpowodziowe.