Prezydent Rosji Władimir Putin zwróci się we wtorek do Zgromadzenia Federalnego z nadzwyczajnym orędziem poświęconym sytuacji wokół Krymu - poinformował w poniedziałek pierwszy wiceprzewodniczący Dumy Państwowej Iwan Mielnikow.
Zgromadzenie Federalne tworzą dwie izby parlamentu Rosji: niższa - Duma Państwowa i wyższa - Rada Federacji.
"Orędzie prezydenta w sprawie Krymu przewidziane jest na godz. 15 (godz. 12 czasu polskiego)" - podał Mielnikow po posiedzeniu Rady Dumy, będącej odpowiednikiem Konwentu Seniorów w polskim Sejmie.
Służba prasowa Putina przekazała, że wygłosi on przemówienie w związku z wnioskami Krymu i Sawastopola o przyjęcie do Federacji Rosyjskiej. Poinformowała również, że oprócz deputowanych i senatorów do wysłuchania prezydenckiego orędzia na Kreml zaproszono przywódców regionów FR i przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego.
Według nieoficjalnych informacji miejscem przemówienia Putina będzie Sala Gieorgijewska w Wielkim Pałacu Kremlowskim. To największa i najbardziej okazała komnata w kremlowskim pałacu. Jej nazwa związana jest z jednym z najważniejszych odznaczeń państwowych Rosji - orderem św. Jerzego. Kojarzy się z historią imperium rosyjskiego. Jej ściany zdobią marmurowe tablice z nazwiskami kawalerów orderu, m.in. marszałka Aleksandra Suworowa, marszałka Michaiła Kutuzowa i admirała Pawła Nachimowa.
Przewodniczący Dumy Państwowej Siergiej Naryszkin oznajmił, że Rosja uzna niezawisłość Krymu, podpisując z nim traktat międzypaństwowy. Zapewnił też, że izba "szybko, w sposób odpowiedzialny" podejmie wszelkie decyzje, związane z przyłączeniem Krymu do Rosji.
Z kolei przewodniczący parlamentarnej Komisji ds. WNP Leonid Słucki poinformował, że Duma we wtorek podejmie specjalną uchwałę "O sytuacji na Krymie", w której ogłosi poparcie dla wyrażonej przez mieszkańców półwyspu w niedzielnym referendum woli reintegracji z Rosją.
Słucki oświadczył, że "będzie to strategiczny dokument, poprzedzający przyjęcie ustawy o reintegracji Krymu z Rosją".
Zgodnie z projektem uchwały Duma z zadowoleniem przyjmie deklarację woli narodu Krymu wyrażoną w referendum 16 marca 2014 roku. Wyrazi też przekonanie, że "organy władzy państwowej działające na Krymie będą podtrzymywać na jego terytorium międzywyznaniową zgodę i językową różnorodność".
Duma także zadeklaruje, że swoimi decyzjami i działaniami będzie sprzyjać społeczno-gospodarczemu rozwojowi Krymu, pomyślności jego mieszkańców, pokojowi, spokojowi i zgodzie na terytorium tej republiki.
Deputowani również chcą zadeklarować, że będą sprzyjać zapewnieniu bezpieczeństwa wszystkich osób przebywających na Krymie "bez względu na ich obywatelstwo, narodowość, język i wyznanie", jak też obronie ich praw i swobód.
Posiedzenie niższej izby rosyjskiego parlamentu rozpocznie się o godz. 10 (7 czasu polskiego).
Wieczorem - o godz. 18 (15 czasu polskiego) - pod hasłem "Jesteśmy razem" na placu Czerwonym w Moskwie odbędzie się wiec połączony z koncertem, którego uczestnicy zamierzają zamanifestować poparcie dla reintegracji Rosji z Krymem i Sewastopolem.
WCIOM i FOM, dwa związane z Kremlem ośrodki badania opinii publicznej, ogłosiły w poniedziałek, że przyłączenie Krymu do Federacji Rosyjskiej popiera 91 proc. obywateli Rosji. Pracownie przekazały, że taki rezultat przyniósł sondaż telefoniczny przeprowadzony przez nie wspólnie w dniach 14-16 marca we wszystkich regionach FR. WCIOM i FOM poinformowały, że przepytały 48 590 osób - od 300 do 1000 w każdym z 83 regionów Federacji Rosyjskiej.
Ośrodki zaznaczyły, że 86 proc. respondentów odpowiedziało "tak" na pytanie, czy zgadzasz się z poglądem, że Krym to Rosja.