Co w nowym "Gościu"

Papież nie groził palcem polskim biskupom w związku z ich wizytą w Watykanie. O przebiegu "ad limina apostolorum" pisze ks. Tomasz Jaklewicz w najnowszym "Gościu". W numerze również m.in. komentarz do skandalicznego raportu agendy ONZ, atakującego Kościół, a także analiza kwestii dotacji do muzeum przy Świątyni Opatrzności.

Ukaże się w czwartek, 13 lutego.

Kościół wielkich szans [ks. Tomasz Jaklewicz]

Papież miał polskim biskupom „pogrozić palcem” – takie oczekiwania przebijały z przekazów medialnych na temat wizyty polskiego episkopatu w Watykanie. Tymczasem wizyta „ad limina apostolorum, trwająca od 1 do 8 lutego, pokazała, że tego typu oceny mają się nijak do rzeczywistości” – stwierdza w swoim tekście ks. Tomasz Jaklewicz. Obszernie omawiając przebieg spotkań z Franciszkiem, daleki w klimacie od „dywanika”, zauważa, jak pozytywnie papież ocenia potencjał polskiego Kościoła, który tkwi w sile tradycyjnej pobożności, ale też ujawnia się w ruchach ewangelizacyjnych. Papież nie przemilczał też słabości, na co zwraca uwagę autor: „Nie podpisał się bynajmniej pod standardową listą zarzutów pod adresem duchowieństwa, które słyszymy w mediach od rana do nocy. Raczej zasugerował pewne miejsca, w których konieczne jest odważne przejście od potencji do działania”. Na koniec zauważa: „Papież wzmacniając biskupów, umocnił cały Kościół w Polsce. Wielkie możliwości powinny zamieniać się w wielkie dzieła”.

Znaleźć klucze do siebie [Barbara Gruszka-Zych]

Rozmowa z michalitą ks. Władysławem Suchym, rektorem bazyliki św. Michała Archanioła na górze Gargano w Monte Sant’Angelo we Włoszech. Reporterzy „Gościa” odwiedzili to niezwykłe miejsce, do którego ściągają tysiącami ludzie pragnący się dobrze wyspowiadać. „W tym sanktuarium odkryłem, że spowiedź to nie upokorzenie, ale moment, kiedy zostaje się objętym ramionami Ojca. Pielgrzymi cieszą się po niej: »Pan Bóg mnie kocha, odnowił moje serce«” – opowiada rozmówca Barbary Gruszki-Zych. Mówi też o działaniu św. Michała Archanioła, jakie w tym miejscu wielu pielgrzymów odczuwa. W rozmowie pojawia się też temat przyczyn, dla których ludzie wpadają w problemy duchowe. „Obchodzi ich tylko własne ja, nie liczą się środki, którymi dążą do celu, takie jak metoda in vitro itp. To jest egoizm dzisiejszego świata. Właśnie wtedy rodzą się sytuacje wielkiego cierpienia duchowego, dużo większego niż u chorych fizycznie” – zauważa m.in. michalita.

Raport z tępym ostrzem [Szymon Babuchowski]

Głośny w minionym tygodniu raport agendy ONZ ds. dzieci, który media okrzyknęły „najbardziej jadowitą krytyką Kościoła od lat” to ideologiczny dokument bez większego znaczenia – dowodzi Szymon Babuchowski. „Najwyraźniej nie o prawa dziecka tu chodzi, lecz o poprawność polityczną i – przede wszystkim – o dołożenie Kościołowi. W tym celu Komitet wytoczył wszystkie możliwe działa, co w efekcie dało dokument niespójny, zawierający zarzuty od Sasa do Lasa” – zauważa publicysta. Autor odnosi się do zarzutów, wytoczonych w raporcie, po kolei wykazując ich bezzasadność, a także wskazując manipulacje, za pomocą których autorzy raportu ONZ wywołali mający zaszkodzić Kościołowi szum medialny.

Schodzi i przytula [Marcin Jakimowicz]

Rozmowa z Maciejem Bodasińskim, współautorem filmu „Ja jestem”. Film ten, dołączony półtora roku temu do „Gościa”, wciąż przynosi niezwykłe owoce. Maciej Bodasiński ujawnia nieco szczegółów z pracy nad filmem (m.in. opowiada, jak Jezus zawiadomił autorów, że nie podoba Mu się planowany wcześniej tytuł filmu). „Przestałem już wierzyć w Eucharystię. Ktoś dał mi ten film. Włączyłem wieczorem i ktoś naprawdę zmusił mnie do padnięcia na kolana. Na nowo uwierzyłem, że On jest w kawałku chleba!” – przytacza świadectwo jednego z proboszczów Maciej Bodasiński.

Polityczna wyprawka [Piotr Legutko]

„Łamiąc prawo i dobre obyczaje, rząd chce rodzicom dać darmowy podręcznik. Za jaką cenę?” – pyta Piotr Legutko, zauważając, że przedsięwzięcie to, obliczone na polityczne profity, jest niewykonalne w obecnym stanie prawnym.

Zła ustawa dla ofiar przemocy [Bogumił Łoziński]

„Ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie miała być orężem w walce z tą patologią, tymczasem znacznie pogorszyła sytuację ofiar” – zauważa Bogumił Łoziński. Wskazuje, że w wyniku funkcjonowania ustawy mnożą się przypadki odbierania dzieci z powodu biedy,

ale także na przykład otyłości. A to nie jedyne fatalne skutki tej ustawy – o innych przeczytasz w tekście.

Niesamowity Kamil Stoch [Piotr Legutko]

Sylwetka olimpijskiego złotego medalisty z Soczi. Dla „Gościa” o skoczku wypowiadają się także bliscy i sąsiedzi.

Wielki wrzask [Andrzej Grajewski]

W związku z medialnym oburzeniem na dotację dla muzeum przy Świątyni Opatrzności, Andrzej Grajewski wykazuje jego bezzasadność. „Wrzawa wokół dotacji dla muzeum Jana Pawła II i prymasa Wyszyńskiego dowodzi, że antyklerykałowie nie przepuszczą żadnej okazji, aby udowodnić, że katolicy nie mogą być traktowani jak inni obywatele” – stwierdza publicysta.

« 1 »

fk