Co roku w Szpitalu Specjalistycznym w Częstochowie rejestrowanych jest ponad tysiąc nowych pacjentów chorych na raka. A na oddziale onkologicznym jest 40 łóżek. Aby poprawić jakość leczenia powstaje Jurajskie Centrum Onkologii - pisze "Dziennik Zachodni".
Powodzenie operacji powołania centrum jest zależne w znacznym stopniu od unijnych pieniędzy. Jest na to 29,3 mln zł unijnej dotacji z puli na lata 2014-2020. Cała inwestycja to koszt 34,5 mln zł.
Jurajskie Centrum budowane jest na oddziałach Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego na Parkitce. Dzięki niemu ściśle współpracować ze sobą będą oddziały i poradnie uczestniczące w leczeniu nowotworów: onkologia, chirurgia onkologiczna, radioterapia, hematologia, patomorfologia, gastrologia, pulmonologia, chirurgia, ginekologia, kardiologia.
Oznacza to, że w praktyce uproszczony zostanie proces leczenia. Dokumentacja choroby i leczenia będzie szła za pacjentem. Teraz pacjent np. z rozpoznanym rakiem płuca wychodzi z oddziału onkologicznego z zaleceniem dalszego leczenia na pulmonologii. Musi więc iść do swojego lekarza pierwszego kontaktu po skierowanie do pulmonologa, a następnie czekać w kolejce na przyjęcie na oddział. W Centrum wyjdzie z onkologii już z konkretnym terminem przyjęcia na pulmonologię.