Po prawie dwóch latach, ponownie pokazano w Warszawie jedną z najcenniejszych na świecie kolekcji sztuki późnośredniowiecznej.
Monumentalne ołtarze skrzydłowe, z misternie rzeźbionymi scenami biblijnymi, figury świętych ze schowkami na relikwie, rzeźbiona głowa św. Jana Chrzciciela, piety, a nawet Droga Krzyżowa z postaciami z naturalnymi włosami i wiernie oddającymi emocje detalami.
Idąc przez trzy sale udostępnionej właśnie Galerii Sztuki Średniowiecznej co krok ma się ochotę przyklęknąć. Przed kunsztem warsztatów malarskich i rzeźbiarskich, najlepszych europejskich szkół, ale przede wszystkim świętością postaci eksponowanych w scenach biblijnych.
W Galerii Sztuki Średniowiecznej MNW znajdują się głównie obiekty z okresu późnego średniowiecza (XIV–XVI w.), pochodzące z różnych regionów dzisiejszej Polski, a także kilka eksponatów z zachodu Europy. Są to dzieła, które pierwotnie przeznaczone były niemal wyłącznie do kościołów: Śląska (wielkie, wieloskrzydłowe ołtarze, epitafia, tablice wotywne i dydaktyczne, droga krzyżowa), Małopolski, Wielkopolski i Kujaw (ołtarze, obrazy dewocyjne) oraz Gdańska.
Ekspozycji towarzyszy kilkadziesiąt wykładów i interaktywnych warsztatów, a także koncertów muzyki dawnej. Po samej wystawie można zaś wędrować z audioprzewodnikiem, który rozświetli naszą podróż ciekawą opowieścią o 186 zgromadzonych w galerii obiektach lub ścieżką dźwiękową korespondującą z treścią wystawy. Dla gości z dysfunkcją wzroku zostaną przygotowane audiodeskrypcje i zestawy tyflografik, zaś dla zwiedzających z dysfunkcją słuchu organizowane będą oprowadzania z tłumaczeniem na język migowy.
Galeria Sztuki Średniowiecznej
promocjamnw
KONCERTY MUZYKI ŚREDNIOWIECZNEJ:
Pełna lista spotkań towarzyszących wystawie: na stronach Muzeum Narodowego w Warszawie.
Godziny otwarcia: wtorki-niedziele: 10.00-18.00, czwartki: 10.00-21.00, poniedziałki: nieczynne.
Tomasz Gołąb /GN