Czy we Włoszech legalnie wybrano parlament i prezydenta kraju - gorącą dyskusję na ten temat wywołało orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, który uznał obecną ordynację wyborczą za niezgodną z ustawą zasadniczą. Od lat ordynację nazywa się wręcz "świństwem".
Trybunał odrzucił w środę wieczorem jako sprzeczną z konstytucją bardzo skomplikowaną, trudną do zrozumienia mieszaną ordynację wyborczą, zgodnie z którą wybrano parlament w 2006, 2008 i w tym roku.
Za niezgodne z konstytucją uznano kluczowe przepisy ordynacji, na mocy których zwycięskie ugrupowanie dostaje "premię" w postaci dodatkowych miejsc w Izbie Deputowanych i Senacie oraz to, że wyborcy nie mogą wskazać w głosowaniu preferowanego przez siebie kandydata partii.
Komentatorzy podkreślają, że Trybunał Konstytucyjny potwierdził wyrażane od lat opinie, iż ordynacja wyborcza, uchwalona w 2005 roku za rządów centroprawicy pod wodzą ówczesnego premiera Silvio Berlusconiego jest legislacyjnym "bublem" i że dawno już należało ją anulować.
Podejmowane w ostatnich latach próby uchwalenia nowej jasnej i precyzyjnej ordynacji, mimo licznych deklaracji, nie powiodły się.
Przed siedmioma laty celem centroprawicy, zauważa się, było jedynie to, by nie dopuścić do zwycięstwa prowadzącej w sondażach centrolewicy Romano Prodiego i zapewnić sobie zdecydowaną większość w parlamencie. Temu miał służyć przepis o przyznaniu - na bliżej niesprecyzowanych zasadach - dodatkowej liczby kilkudziesięciu mandatów pierwszej partii w parlamencie, bez względu na to, jaki wynik wyborczy uzyskała.
Zabiegi te nie udały się, bo to centrolewica wygrała w 2006 roku wybory, a Prodi został premierem.
Prasa włoska podkreśla w czwartek, że w ostatnich latach, także po tegorocznych wyborach w lutym, niejasne prawo wyborcze było jedynie źródłem kompletnego chaosu na scenie politycznej. Po ostatnich wyborach, mimo przyznanej premii dodatkowych mandatów, przez kilka miesięcy nie można było utworzyć rządu, bo żadne ugrupowanie nie odniosło wyraźnego zwycięstwa.
"To jedna z najgorszych ordynacji wyborczych w zachodnich demokracjach" - pisze w czwartek dziennik "La Repubblica".
Po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego wyrażane są między innymi radykalne opinie, że oznacza ono, iż za nielegalny trzeba uznać pracujący od marca parlament. Partia Silvio Berlusconiego Forza Italia twierdzi, że w tej sytuacji nieważny jest nie tylko jego mandat po tym, gdy został wykluczony w Senatu po wyroku sądowym, ale wszystkich parlamentarzystów. Co więcej, uważają politycy tego ugrupowania, unieważnić należałoby kwietniowy wybór prezydenta Giorgio Napolitano przez parlament.
Wszystkie takie sugestie odrzuciła przewodnicząca Izby Deputowanych Laura Bodrini, która oświadczyła w czwartek, że parlament działa całkowicie legalnie.
Populistyczny Ruch Pięciu Gwiazd, który po raz pierwszy wszedł do parlamentu, domaga się natychmiastowych wyborów.
Na podstawie jakiej ordynacji miałyby się one odbyć, skoro teraz nie ma żadnej? - pytają będący w zdecydowanej większości przeciwnicy takiej koncepcji. Ich zdaniem wniosek z orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego jest jeden: trzeba pilnie uchwalić nową ordynację.