Zgromadzenie Ogólne ONZ wybrało w czwartek w pierwszej rundzie głosowania nowych niestałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ na dwuletnią kadencję. Będą nimi od stycznia przyszłego roku: Arabia Saudyjska, Czad, Nigeria, Chile i Litwa.
W 15-osobowej Radzie Bezpieczeństwa ONZ kraje te zastąpią Azerbejdżan, Gwatemalę, Maroko, Pakistan i Togo.
W skład Rady Bezpieczeństwa wchodzi pięciu członków stałych posiadających prawo weta (USA, Wielka Brytania, Francja, Rosja i Chiny) oraz 10 członków bez tego prawa.
Niestali członkowie RB ONZ wybierani są zgodnie z kluczem regionalnym (pięć miejsc dla Afryki i Azji, po dwa dla Ameryki Łacińskiej i Europy Zachodniej oraz jedno dla Europy Środkowej). Rada Bezpieczeństwa co roku wymienia pięciu ze swoich 10 niestałych członków.
Wybór nowych członków niestałych przeszedł bez sprzeciwu. Za członkostwem Chile opowiedziało się 186 krajów, żaden nie był przeciw, a pięć wstrzymało się od głosu. Podobnie głosowanie wyglądało w przypadku Czadu (184 głosy), Nigerii (186), Arabii Saudyjskiej (176) i Litwy (187).
Chile już zasiadało w Radzie Bezpieczeństwa w latach 1952-53, 1961-62, 1996-97 i 2003-2004. Także Nigeria zajmowała czterokrotnie miejsce w najwyższym organie decyzyjnym ONZ. Czad, Arabia Saudyjska i Litwa wejdą do Rady Bezpieczeństwa po raz pierwszy.
Pozostałymi członkami niestałymi RB ONZ są: Argentyna, Australia, Luksemburg, Korea Płd. i Rwanda.
Wybór Czadu, Nigerii i Arabii Saudyjskiej do Rady Bezpieczeństwa skrytykował Philippe Bolopion z organizacji monitorującej przestrzeganie praw człowieka Human Rights Watch. Powiedział, że "prestiż zasiadania przy najważniejszym stole dyplomatycznym powinien dać nowym członkom impuls do zaprowadzenia porządku we własnych domach".