"Nie mówcie, że wspinacze to samobójcy"

- Polscy himalaiści byli odkrywcami, dzięki nim świat mówił o was, że jesteście krajem dzielnych ludzi. Nie możecie o tym zapomnieć, musicie bronić tej prawdy. Ten rok w górach najwyższych był dla was tragiczny, ale nie mówcie, że wspinacze to samobójcy, że himalaizm to głupota - mówi w wywiadzie dla off.sport.pl Simone Moro, jeden z najwybitniejszych himalaistów w historii, zdobywca ośmiu ośmiotysięczników.

Gość zakopiańskiego festiwalu zaakcentował też jak ważny jest himalaizm dla Polski i naszego wizerunku w świecie:

- Polscy himalaiści nie jechali w góry dla pieniędzy. Nie znajdowali tam fortun, tylko zimno, ale byli odkrywcami, ambasadorami waszego kraju w świecie. Wielu Polaków nazywa wspinaczy głupimi? Nie widzi sensu w ich sposobie życia? Jednym zdaniem przekreśla całą historię waszego himalaizmu? Nie można tak. To dzięki wspinaczom mówiono w najdalszych zakątkach świata, że Polska to kraj dzielnych ludzi. Jak można o tym zapomnieć? Tego trzeba bronić, nie pozwolić o tym zapomnieć.

Moro przestrzegał też, by nie patrzeć na wspinaczkę tylko z perspektywy grożącego niebezpieczeństwa. Zginąć można w każdej sytuacji. Paradoksalnie pokazały to tragiczne wydarzenia z lipca tego roku w bazie pod Nanga Parbat, gdzie terroryści islamscy zamordowali stacjonujących tam ludzi.

- Możemy zabronić chodzenia na ośmiotysięczniki, bo to przecież niebezpieczne. Niech więc wszyscy uprawiają trekking, a jednym z przystanków będzie baza pod Nanga Parbat. Zatrzymujesz się tam, żeby odpocząć, a po chwili przychodzą terroryści. I nie żyjesz. Nie chciałeś ryzykować, nie wspinałeś się i nie ma cię. Nie ma czegoś takiego, jak bezpieczne życie. Kto przeżył atak na bazę pod Nanga Parbat? Kilkudziesięciu wspinaczy, którzy byli w tym czasie w górze - powiedział himalaista.

*Simone Moro (ur. 27 października 1967 r. w Bergamo we Włoszech) jest himalaistą, zdobywcą 8 ośmiotysięczników (na trzech z nich stanął jako pierwszy człowiek zimą). Moro działa również jako ratownik górski, rozwijając ratownictwo śmigłowcowe w Himalajach.  W 2001 roku podczas próby zdobycia Lhotse na wysokości 8000 metrów przerwał wspinaczkę, aby odszukać i ratować brytyjskiego alpinistę Toma Mooresa. Za ten wyczyn Moro został nagrodzony przez UNESCO nagrodą Fair Play.

 

 

« 1 2 »

Wojciech Teister /off.sport.pl