Kościół na kolanach w intencji Syrii

Tysiące wiernych wypełniły Plac św. Piotra. Czuwanie modlitewne z papieżem trwało do późnych godzin wieczornych.

Tysiące wiernych, rzymian i turystów uczestniczyło w czuwaniu modlitewnym w intencji pokoju w Syrii, na Bliskim Wschodzie i na całym świecie na placu św. Piotra. Byli wśród nich także obywatele Syrii. Modlitwie przewodniczył papież Franciszek.

Watykańskie czuwanie rozpoczął hymn do Ducha Świętego: "Veni Creator Spiritus". Następnie czterej gwardziści szwajcarscy, przy śpiewie pieśni sanktuarium maryjnego w Lourdes (w Polsce znana jako "Po górach, dolinach"), procesjonalnie przenieśli sprzed obelisku w centrum Placu św. Piotra czczoną w rzymskiej bazylice Matki Boskiej Większej ikonę „Salus Populi Romani” (Matki Bożej - patronki Rzymu) i ustawili ją na podwyższeniu w centralnym miejscu placu.

Po pieśni maryjnej rozpoczęło się odmawianie części radosnej Różańca św. Po zapowiedzi każdej z tajemnic odczytano odpowiedni fragment Ewangelii, a po chwili ciszy przypomniano rozważania św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Po odśpiewaniu antyfony Salve Regina "Witaj Królowo" i Litanii Loretańskiej głos zabierze Papież Franciszek.

Ojciec Święty dawno zaznaczył już, że jego serce jest mocno zranione wydarzeniami w Syrii i "zaniepokojone dramatycznymi perspektywami". W ten sposób opowiedział się przeciwko zbrojnej interwencji w tym kraju.

Przemówienie papieża: W ciszy Krzyża milknie zgiełk broni

W niedzielę 1 września Ojciec Święty wezwał Kościół do modlitwy o pokój w Syrii. Potępiając użycie broni chemicznej, nawoływał do dialogu i negocjacji przy poparciu wspólnoty międzynarodowej.

"Prosimy Maryję, by pomogła nam odpowiedzieć na przemoc, na konflikt i na wojnę siłą dialogu, pojednania i miłości" - mówił wtedy. "Ludzkość musi zobaczyć gesty pokoju" - tłumaczył papież. Na jego apel o sobotnią modlitwę i post entuzjastycznie zareagował Kościół na całym świecie.

Cały pierwszy tydzień września był czasem nawoływania papieża Franciszka o modlitwę w intencji Syrii. "Chcemy świata pokojowego, chcemy być ludźmi pokoju" - napisał na swoim Twitterze w poniedziałek. W kolejnym wpisie z tego samego dnia mówił: "Jakże wiele cierpienia, jakże wiele zniszczeń, jakże wiele bólu spowodowało i powoduje używanie broni". Ojciec Święty o pokój apelował także we wtorek: "Chcemy, aby w tym naszym społeczeństwie, dręczonym podziałami i konfliktami, zapanował pokój" - pisał na Twitterze.

W środę prosił: "Niech się wzniesie z całej ziemi głośne wołanie o pokój!". Także podczas pierwszej powakacyjnej środowej audiencji ogólnej nawoływał do modlitwy i postu w intencji pokoju.

"W najbliższą sobotę będziemy wspólnie przeżywali specjalny dzień postu i modlitwy w intencji pokoju w Syrii, na Bliskim Wschodzie i na całym świecie. Także w intencji pokoju w naszych sercach, gdyż pokój zaczyna się od ludzkiego serca. Ponawiam zachętę, aby cały Kościół intensywnie przeżywał ten dzień. Już teraz chciałbym wyrazić wdzięczność braciom chrześcijanom innych wyznań oraz braciom innych religii a także ludziom dobrej woli, którzy zechcą włączyć się w to wydarzenie, we właściwych sobie miejscach i sposobach. Zachęcam zwłaszcza wiernych Rzymu oraz pielgrzymów do udziału w czuwaniu modlitewnym tutaj, na Placu Świętego Piotra o godz. 19:00, aby błagać Pana o wielki dar pokoju. Niech na całej ziemi mocno zabrzmi wołanie o pokój!" - mówił wtedy.

W przeddzień modlitwy i postu papież zaapelował szczególnie do ludzi młodych: "Drodzy młodzi, módlcie się razem ze mną o pokój na świecie" - napisał na swoim Twitterze. Tego dnia zaznaczył także, że pokój jest dobrem całej ludzkości, przekraczającym wszelkie bariery.

Jak Watykan przeżyje ten dzień? Plac św. Piotra będzie otwarty dla uczestników sobotniego czuwania od godz. 16:30. Zgodnie z pragnieniem Papieża zaproszeni są wszyscy, którym droga jest sprawa pokoju, niezależnie od wyznawanej wiary i przekonań.

Jedność z papieżem Franciszkiem zadeklarowali także muzułmanie oraz żydzi. Wielki Mufti Syrii, Ahmad Adreddin Hassou, przywódca religijny syryjskich sunnitów, którzy stanowią ok. 60 proc. mieszkańców państwa, napisał do nuncjusza apostolskiego w Damaszku, abp Mario Zenariego, że chciałby 7 września modlić się wspólnie z papieżem Franciszkiem na Placu św. Piotra. Jak twierdzi, do modlitwy przyłączą się także muzułmanie w meczetach w całym kraju. Także rzymska gmina żydowska przyłączy się do papieskiej inicjatywy dnia postu i modlitw o pokój, zapowiedział to naczelny rabin Rzymu Riccardo De Segni.

W Polsce apel o udział w modlitwie i poście w intencji pokoju Sekretariat Konferencji Episkopatu Polski przekazał diecezjom, żeńskim i męskim zgromadzeniom zakonnym oraz Polskiej Misji Katolickiej - mówił serwisowi Gosc.pl rzecznik polskiego episkopatu, ks. Józef Kloch.

Gorąco zachęcamy do wypełnienia tego szczególnego apelu Ojca Świętego. Apelujemy zarówno o modlitwę, jak i o post.

"Każde orędownictwo może prowadzić do walki duchowej. W tej walce post jest główną bronią. Żadna nie jest tak niebezpieczna dla nieprzyjaciela" - za Proboszczem z Ars, pisał w swoim komentarzu Post na sobotę  Marcin Jakimowicz. O znaczeniu postu pisaliśmy także tutaj.

 Zobacz, jak biskupi poszczególnych diecezji zachęcali do włączenia się w modlitewne dzieło papieża:

Modlitwa o pokój w Syrii:

Boże Miłosierdzia,
Usłysz krzyki rozpaczy mieszkańców Syrii.
Pociesz tych, którzy cierpią z powodu doznanej przemocy.
Pociesz tych, którzy opłakują swoich zmarłych.
Daj siłę sąsiednim krajom, aby chętnie przyjęły uchodźców z Syrii.
Przemień serca tych, którzy chwycili za broń;
I chroń tych, którzy poświęcają się dla pokoju.
Boże nadziei, zachęcaj przywódców, aby wybrali pokój, a nie przemoc i aby szukali pojednania ze swoimi wrogami.
Rozpal w Kościele powszechnym współczucie dla narodu syryjskiego;
I daj nam nadzieję na przyszłe budowanie pokoju dla wszystkich, które będzie oparte na sprawiedliwości.
Prosimy o to przez Jezusa Chrystusa, Księcia Pokoju i Światłość Świata.
Amen.

W trwającej od dwóch lat wojnie domowej w Syrii zginęło już ponad 110 tys. osób, 2 mln opuściły swoje domy uciekając przed konfliktem. Po tym, jak w sierpniu wojska rządowe użyły broni chemicznej (zginęło ponad 1300 osób, w tym kilkaset dzieci), Barack Obama zapowiedział interwencję wojskową w tym kraju.

 

 


 

« 1 »