Św. Idzi w Watykanie

Najbliższe spotkanie w duchu Asyżu St Egidio poprowadzi w Rzymie pod koniec września tego roku.

Tematy związane z pokojem i dialogiem międzyreligijny znalazły się w centrum spotkania Papieża z przedstawicielami Wspólnoty św. Idziego. Franciszek przyjął na prywatnej audiencji założyciela wspólnoty prof. Andreę Riccardiego i jej aktualnego szefa Marco Impagliazzo.

Mowa była o międzynarodowym spotkaniu na rzecz pokoju w duchu Asyżu, które St Egidio animuje w różnych miastach Europy. Spotkania w duchu Asyżu odbyły się też w Polsce, w Warszawie i w Krakowie. Tym razem Wspólnota będzie się modlić o pokój na świecie w Rzymie w dniach od 29 września do 1 października. Spotkanie przebiegać będzie pod hasłem „Odwaga nadziei”.

W czasie wczorajszej audiencji wskazano, że w chwili obecnego kryzysu międzynarodowego ta pokojowa inicjatywa nabiera szczególnego znaczenia.

Rozmawiano także o różnych inicjatywach pokojowych podejmowanych przez Wspólnotę św. Idziego zarówno na Bliskim Wschodzie, jak i w Afryce oraz o działaniach wspólnoty na rzecz najuboższych zamieszkujących peryferie wielkich miast w Europie, Afryce i Ameryce Południowej.

Wspólnota Sant'Egidio powstała w Rzymie w 1968 roku, po Soborze Watykańskim II z inicjatywy niespełna dwudziestoletniego chłopaka - Andrei Riccardiego. Zebrał on grupę licealistów aby słuchać i wspólnie wcielać w życie Ewangelię. Odniesieniem była dla nich pierwsza wspólnota chrześcijańska z Dziejów Apostolskich i postać św. Franciszka z Asyżu.

Dziś jest to ruch ludzi świeckich, do którego należy ponad 50.000 osób, zaangażowanych w ewangelizację i służbę biednym w Rzymie, we Włoszech oraz w ponad 70 krajach.

Wspólnota stara się nieść pomoc humanitarną, solidaryzując się z narodami cierpiącymi z powodu wojen. Niektórzy członkowie wspólnoty byli mediatorami w wojnach i konfliktach trwających ponad 10 lat, np. w Mozambiku, czy ponad 30 lat, jak w Gwatemali. Targana wojnami Afryka, Bliski Wschód czy Kaukaz, jak i wszystkie inne miejsca zapalne świata, są w sercu, myślach i centrum uwagi Wspólnoty. Jednym z owoców pracy Wspólnoty jest podpisanie porozumienia pokojowego w Mozambiku w 1992 roku. Dzięki tym doświadczeniom wzrosła wiara Wspólnoty w "słabą siłę" modlitwy. Brak przemocy był drogą samego Jezusa.

Od 1987 Wspólnota Sant'Egidio poprzez spotkania, konferencje i coroczną Modlitwę o Pokój angażuje się na szczeblu międzynarodowym w krzewienie tak zwanego "ducha Asyżu".

Dziś wieczorem Wspólnota poprowadzi modlitwę w intencji pokoju w Syrii w Bazylice Św. Piotra w Watykanie.


 


 

« 1 »

Joanna Bątkiewicz-Brożek/KAI/www.stegidio.org