Największy kontenerowiec i najdłuższy statek na świecie - mierzący 400 metrów - wpłynął w środę do terminalu DCT w porcie w Gdańsku. Jednostka, której armatorem jest Maersk Line z Danii, przypłynęła w ramach swojego dziewiczego rejsu z Korei Południowej.
"Zawinięcie do Gdańska największego kontenerowca na świecie stanowi przełomowy moment w historii terminalu DCT Gdańsk. Jest to wydarzenie, które umacnia pozycję Gdańska, jako bramy prowadzącej do krajów Europy Środkowo-Wschodniej i Rosji" - ocenił dyrektor handlowy DCT Gdańsk Dominik Landa.
Terminal kontenerowy DCT (Deepwater Container Terminal) Gdańsk jest jedynym portem po bałtyckiej stronie Cieśnin Duńskich, który może obsługiwać tak duże jednostki.
Kontenerowiec, znany jako Triple-E, ma 400 metrów długości, 59 metrów szerokości i 73 metry wysokości. Na swój pokład może zabrać 18 tysięcy TEU (TEU - pojemność standardowego kontenera - PAP).
Następnym pod względem wielkości eksploatowanym kontenerowcem na świecie jest jednostka Emma Maersk, także należąca do duńskiego operatora Maersk Line. Emma Maersk ma 397,7 metra długości, 56,4 m szerokości, a na swój pokład może zabrać blisko 15 tys. TEU. Ten statek wpłynął do Gdańska w czerwcu 2011 roku.
Triple-E wypłynął w swój pierwszy rejs liniowy 15 lipca z południowokoreańskiego portu Busan. Chrzest jednostki odbył się w czerwcu; nadano jej imię Maersk Mc-Kinney Moller, na cześć zmarłego w 2012 roku syna założyciela firmy Arnolda Maersk Mc-Kinney Mollera.
Po wypłynięciu z Busan, kontenerowiec zawinął m.in. do Kwangyang, chińskich portów Szanghaj, Ningbo i Yantian oraz malezyjskiego Tanjung Pelepas. W Europie odwiedził porty w Rotterdamie, Bremerhaven, Arhus i Goeteborgu. W drodze powrotnej statek zacumuje jeszcze w Tangerze, Singapurze i Hongkongu.
Z okazji wpłynięcia do Gdańska kontenerowego giganta na plaży na Stogach utworzono punkt widokowy wyposażony w cztery lunety, umożliwiające śledzenie wpłynięcie statku do portu. Dodatkowo, armator Maersk Line zapowiedział otwarcie w piątek na Targu Rybnym w Gdańsku specjalnego "miasteczka", w którym będzie się można dowiedzieć np., jak powstał statek i jakie nowości techniczne zostały wykorzystane przy jego budowie.
Adam Warżawa /PAP Statek pozostanie w Gdańsku do 24 sierpnia.
Największe statki obsługujące serwis oceaniczny AE10, czyli bezpośrednie połączenie z Dalekiego Wschodu do Polski i krajów bałtyckich, wpływają do terminalu DCT w Gdańsku od stycznia 2010 roku. Do tej pory wpływały jednostki o pojemności 12-15 tys. TEU, wprowadzone do eksploatacji w 2011 roku.
Spółka DCT Gdańsk należy funduszu inwestycyjnego z siedzibą w Australii.
Maersk Line działa w Polsce od 20 lat; ma swoje biura w Warszawie, Gdyni i Krakowie, w których zatrudnionych jest 80 osób. Maersk Line jest jedynym klientem terminalu kontenerowego DCT w Gdańsku. W 2012 r. przeładowano tam prawie 897 tys. TEU, o ponad 30 proc. więcej niż w 2011 r. W 2013 r. terminal planuje przeładować ponad milion TEU.