Nie ma życia konsekrowanego bez zachowania zgody z Kościołem, ale nie ma też Kościoła bez życia konsekrowanego – oświadczył abp José Rodríguez Carballo, sekretarz watykańskiej dykasterii ds. zakonów.
W wywiadzie dla L’Osservatore Romano wystąpił on w obronie życia konsekrowanego. Chcę to przypomnieć zwłaszcza prorokom zagłady, którzy wieszczą koniec życia konsekrowanego, a także diecezjom, gdzie niekiedy, dość rzadko trzeba przyznać, relacje między darami hierarchicznymi i charyzmatycznymi nie są łatwe – powiedział abp Carballo, do niedawna generał franciszkanów.
W jego przekonaniu życie konsekrowane odznacza się dziś wielką żywotnością. Zwłaszcza „na peryferiach”. To właśnie zakonnicy, a w szczególności zakonnice zapewniają tam obecność Kościoła. Zdaniem sekretarza watykańskiej kongregacji nowy Papież jest dla zakonów źródłem wielu pozytywnych impulsów. Dla tych, którzy dobrowolnie wybrali ubóstwo i je ślubowali, szczególnym wyzwaniem jest papieskie umiłowanie ubogich i Kościoła ubogiego. Zdaniem abp Carballo ubóstwo zakonników powinno być bardziej naoczne. Musi też ono znaleźć wyraz w bliskości z ubogimi i dobrym gospodarowaniu dobrami, również tymi, które nie są w pełni wykorzystane.