Papież Franciszek powiedział podczas niedzielnej mszy dla kilku tysięcy seminarzystów, nowicjuszy i nowicjuszek z całego świata, że misją ludzi Kościoła jest głoszenie orędzia nadziei i pocieszenia. Przestrzegał przed "triumfalistyczną" wizją Kościoła.
W homilii w czasie mszy w bazylice watykańskiej Franciszek mówił, że duchowieństwo nie jest wybierane "poprzez kampanie reklamowe czy też apele o służbę i wielkoduszność", lecz przez Boga.
"Misja rodzi się z powołania" - przypomniał papież.
Dodał, że każdy chrześcijanin, a zwłaszcza każdy przedstawiciel duchowieństwa, powołany jest do tego, by głosić orędzie nadziei, które "daje pokój ducha i radość; pocieszenie Boga, Jego czułość wobec wszystkich".
Franciszek stwierdził, że w sercu każdego duchownego muszą rozbrzmiewać słowa proroka Izajasza: "Pocieszcie, pocieszcie mój lud!". To zadanie musi stać się misją - wskazał.
"Ludzie potrzebują dzisiaj na pewno słów, ale przede wszystkim potrzebują, abyśmy świadczyli miłosierdzie, czułość Pana, które rozgrzewa serce, budzi nadzieję, pociąga ku dobru" - zauważył papież.
Przestrzegał przed "światową i triumfalistyczną wizją misji Kościoła", jak i przed zniechęceniem, które może się zrodzić w obliczu prób i niepowodzeń.
Franciszek przypomniał słowa Benedykta XVI: "Kościół nie jest nasz, lecz Boga".
Powtórzył także słowa, które usłyszał od jednego z seminarzystów, że "ewangelizacji dokonuje się na kolanach".
"Bądźcie zawsze ludźmi modlitwy!" - apelował papież do przyszłych księży, zakonników i zakonnic. Zwrócił uwagę na niebezpieczeństwo nadmiernego aktywizmu i "zbytniego polegania na strukturach" Kościoła.
Przypomniał: "Jezus posyła swoich uczniów bez trzosa ani torby, ani sandałów".
"Upowszechnianie Ewangelii nie jest zapewnione ani przez liczbę osób, ani prestiż instytucji, ani też kwotę dostępnych zasobów. To co się liczy, to być przenikniętym miłością Chrystusa" - powiedział papież.
Podkreślił, że misja w Kościele to nie jest zawód. Być zakonnicą to nie to samo, co pracować jako kucharka czy krawcowa - dodał Franciszek.
W pielgrzymce seminarzystów, nowicjuszy i nowicjuszek do Watykanu, zorganizowanej z okazji Roku Wiary, udział wzięła 600-osobowa grupa z Polski.