Tekst dziennikarza "Gościa" na maturze

Tekst szefa działu naukowego "Gościa Niedzielnego" Tomasza Rożka znalazł się na tegorocznej maturze z języka polskiego.

Rola autorytetu w społeczeństwie na podstawie "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego oraz przeszłość w "Glorii victis" Elizy Orzeszkowej i "Mazowszu" Krzysztofa Kamila Baczyńskiego - takie były tematy do wyboru na maturze z języka polskiego na poziomie podstawowym.

Tematy te podali PAP maturzyści z XVIII Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Zamoyskiego w Warszawie, po wyjściu z egzaminu.

Według nich, jeden z dwóch tematów do wyboru dotyczył dyskusji na temat roli autorytetu w społeczeństwie, którą na kartach powieści Stefana Żeromskiego "Przedwiośnie" toczyli Cezary Baryka i Szymon Gajowiec.

Maturzyści, którzy wybrali drugi z tematów, mieli porównać obraz przeszłości w opowiadaniu Elizy Orzeszkowej "Gloria victis" i w wierszu "Mazowsze" Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

Rozwiązujący test na poziomie podstawowym musieli także m.in. odpowiedzieć na pytania do zamieszczonego w arkuszu tekstu popularnonaukowego naszego kolegi Tomasza Rożka "44 zera" o wszechświecie.

- Czy czujesz się jak klasyk? - spytaliśmy Tomka.

- Zupełnie nie! - odparł ze śmiechem. Dodał, że użyty podczas egzaminu tekst to najprawdopodobniej wstęp do jego pierwszej książki, zatytułowanej "Nauka po prostu" i zawierającej wywiady z wybitnymi uczonymi.

- Polonistka z mojego liceum napisała mi, że temat bardzo się podobał, ale pytania do niego uczniowie ocenili jako trudne - powiedział nasz kolega.

 

« 1 »

jdud /PAP