W rozpoczynającym się w czwartek kongresie wezmą w nim udział m.in. J. Staniszkis, Z. Krasnodębski i R. Bugaj.
Henryk Siodmok, Piotr Naimski, Jadwiga Staniszkis, Zdzisław Krasnodębski, Piotr Gliński, Ryszard Bugaj – to tylko niektórzy z uczestników III Kongresu Polska Wielki Projekt, który rusza w czwartek w Warszawie. Jego organizatorami są Instytut Sobieskiego oraz Ośrodek Myśli Politycznej.
Zjazd rozpoczęły panele w Poznaniu i Krakowie, jednak główną część programu rozpocznie dyskusja „Polska Industrializacja 3.0”, w której wezmą udział m.in. najwięksi polscy przemysłowcy. – Sytuacja polskiego przemysłu wygląda ciekawie. Po wejściu Polski do Unii Europejskiej zatrzymał się spadek zatrudnienia w przemyśle, wiele polskich firm osiąga bardzo dobre wyniki na całym świecie – mówi serwisowi Gosc.pl organizator kongresu Jan Filip Staniłko. Wśród polskich potentatów wymienia m.in. takie firmy, jak Korona (największy na świecie producent świeczek), TopSil Global (silikony, uszczelki), Atlas (materiały budowlane), czy Vox (meble).
Przemysł może generować nadwyżkę handlową, dzięki niemu rośnie także zatrudnienie w usługach. Choć polskie firmy starają się rozszerzać swoją działalność, są innowacyjne oraz i aktywnie walczą o nowe rynki (np. w Azji), stoją przed nimi poważne problemy. – To przede wszystkim brak wykwalifikowanej kadry wynikający z uwiądu polityki edukacyjnej, wciąż rosnące w Polsce koszty energii oraz polityka podatkowa państwa – tłumaczy Staniłko. O sukcesach polskich firm oraz tym, co im przeszkadza, będą dyskutować zarówno praktycy (np. prezes firmy FAKRO Ryszard Florek, prezes TopsilGlobal Tomasz Padeee), jak i naukowcy (prof. Tadeusz Stryjakiewicz z Uniwersytetu Adama Mickiewicza, dr Jerzy Surma z Szkoły Głównej Handlowej).
Innym ważnym tematem będzie obywatelska kontrola nad polityką. A nie jest z tym w Polsce najlepiej. – Szczególnie za rządów Platformy Obywatelskiej pogłębił się brak przejrzystości. Widać dysfunkcyjność obywatelskiej kontroli służb specjalnej oraz ograniczanie obywatelom dostępu do informacji publicznej – mówi Staniłko. O tym będą mówić m.in. kierownik Centrum Myśli Polityczno-Prawnej im. Alexisa de Tocqueville’a prof. Zbigniew Rau, dr Dariusz Gawin z „Teologii Politycznej” oraz Krzysztof Komorowski z Instytutu Sobieskiego.
- Mamy nadzieję na konsolidację wizji modernizacji Polski. Uważam, że po ponad dwudziestu latach warto wyrwać się z postkomunistycznego paradygmatu i zacząć mówić o rzeczywistości językiem wskazującym na przyszłość – dodaje Staniłko.
Instytut Sobieskiego jest niezależnym think tankiem, powstałym w 2004 r. Misją Instytutu jest „tworzenie idei dla Polski”. Instytut rozwija swoją działalność w takich obszarach, jak: zarządzanie publiczne; energetyka; polityka przemysłowa; przedsiębiorczość i innowacje; informatyzacja; przestrzeń i transport; nauka i edukacja; polityka bezpieczeństwa; geopolityka polska.
Ośrodek Myśli Politycznej zajmuje się działalnością edukacyjną i naukową z zakresu filozofii politycznej, historii najnowszej oraz stosunków międzynarodowych. Jest również miejscem publicznej debaty o polityce polskiej. Od 1992 roku – poprzez publikacje, konferencje oraz działalność naukową i dydaktyczną – propaguje zasady polityki uprawianej w duchu poszanowania wolności indywidualnej, szacunku dla religii i polskiej tradycji kulturowej.
Więcej informacji o kongresie znajdziecie państwo na stronie PolskaWielkiProjekt.pl.
Stefan Sękowski