GN: Opiekun stworzenia

W uroczystość św. Józefa papież Franciszek zainaugurował swój pontyfikat. W swojej homilii nawiązał do postaci patrona dnia.

- Józef był opiekunem Jezusa i Maryi, dziś jest opiekunem Kościoła. My też mamy być jak Józef dyspozycyjni, mamy strzec Chrystusa w naszym życiu, strzec innych i strzec dzieła stworzenia – przypominał Ojciec Święty. Podczas Mszy św. papież wymienił znak pokoju z patriarchą Konstantynopola Bartłomiejem I oraz katolikosem Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego Gareginem II. Nigdy dotąd żaden patriarcha Konstantynopola ani też żaden katolikos nie uczestniczył w inauguracji posługi biskupa Rzymu. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele państw, monarchowie. Na koniec Franciszek powtórzył prośbę: „módlcie się za mnie”.

Poza tym w numerze:

 

Portret papieża Franciszka

Wizerunek papieża, witanego z tak wielką życzliwością, został dołączony do Najnowszego wydania tygodnika jako dodatek specjalny. Portret papieża Franciszka ma wymiary 165 x 240 mm.

 

Wysyłał nas na ulice [Beata Zajączkowska]

O papieżu Franciszku opowiada dla „Gościa” jego uczeń i przyjaciel ks. Hugo Gulliermo Ortiz SJ, kierownik Sekcji Hiszpańskojęzycznej Radia Watykańskiego. - To jest człowiek niezwykłego formatu duchowego, człowiek czerpiący siłę do życia z modlitwy. Wstaje o 4 rano i dzień zaczyna od modlitwy. Myślę, że tę głębię będziemy odkrywać w kolejnych tygodniach pontyfikatu – głębię modlitwy, która naprawdę przemienia życie – zapowiada. Lata, gdy ówczesny ks. Jorge Bergoglio był jego nauczycielem w seminarium, ks. Ortiz wspomina jako okres niezwykle istotnej nauki: - U jego boku uczyłem się, co to znaczy być kapłanem. Troska o człowieka, potrzeba głoszenia miłosierdzia przez konkret to jest najważniejsza rzecz, której mnie nauczył

 

Bogaty kraj biednych ludzi [Andrzej Grajewski]

Jakim właściwie krajem jest Argentyna, z której pochodzi nowy papież? Jaka jest sytuacja i specyfika Kościoła w tej części świata? Na przełomie XIX i XX w. Argentyna należała 10 najbogatszych krajów świata. Wielki kryzys gospodarczy lat 30. poprzedniego wieku zakończył jednak czas prosperity, pogłębiając biedę i kontrasty społeczne, a także wyzwalając tęsknotę za sprawiedliwością społeczną. Obecnie kraj ten nadal poszukuje swojej drogi, pragnąc wrócić do czasów świetności, kiedy była liderem demokracji oraz gospodarczej prosperity na całym kontynencie.

 

Ostatnia deska ratunku [ks. Tomasz Jaklewicz]

W szóstym kazaniu pasyjnym ks. Tomasz Jaklewicz przypomina że ukrzyżowanie było „najbardziej wstrętną ze śmierci”. Jezus cierpiał nie tylko okrutny fizyczny ból. Doświadczał także odrzucenia, wyszydzenia, osamotnienia, opuszczenia sięgającego rozpaczy. „Boże mój, Boże, czemuś mnie opuścił?” – to wołanie z samego dna ciemności. Stanął po stronie przegranych, cierpiących, samotnych. Rozważanie Jego męki na krzyżu prowadzi do trudnego, ale ważnego szczególnie w Wielkim Poście pytania: „Kim jestem pod krzyżem Jezusa?”.

« 1 »