27 marca w Popradzie odbędą się konsultacje z udziałem premierów i ministrów Polski i Słowacji; jednym z tematów spotkania będą działania na rzecz organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 r. - wynika z komunikatu CIR po wtorkowym posiedzeniu rząd.
Rząd we wtorek zapoznał się z informacją minister sportu Joanny Muchy dotyczącą idei ubiegania się o przyznanie Krakowowi, wspólnie z regionem tatrzańskim w Polsce i na Słowacji, roli gospodarza Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 roku.
Według komunikatu CIR wydanego po posiedzeniu Rady Ministrów ubieganie się o organizację w Polsce Zimowych Igrzysk Olimpijskich i XIII Igrzysk Paraolimpijskich "jest nie tylko znakomitą okazją do integracji wysiłków społeczności lokalnych, samorządów i ośrodków władzy publicznej, ale również doskonałą płaszczyzną do zacieśnienia współpracy między miastami, regionami i państwami".
13 marca propozycję zorganizowania zimowych igrzysk olimpijskich w Tatrach w roku 2022, wspólnie z Polską zatwierdził słowacki rząd na posiedzeniu w Bratysławie.
"Udzielamy pełnego poparcia komitetom olimpijskim obu krajów w kwestii starań o olimpiadę. Opowiadamy się jednoznacznie za wspólną słowacko-polską kandydaturą do organizacji tych igrzysk" - oświadczył premier Robert Fico po posiedzeniu rządu.
Według niego całkowite koszty zorganizowania igrzysk wyniosą dwa miliardy dolarów. Szef słowackiego rządu zapewnił jednak, że wspólna organizacja igrzysk olimpijskich zapewni niepowtarzalną reklamę obu krajom i "przyczyni się do wzrostu gospodarczego przygranicznych regionów".
O możliwości zorganizowania Polsko-Słowackiej zimowej olimpiady w 2022 r. rozmawiali podczas lutowego spotkania w słowackich Oravicach prezydenci obu krajów. Bronisław Komorowski i Ivan Gaszparovicz zadeklarowali, że będą wspierali tę inicjatywę.
Na początku marca Komitety Olimpijskie Polski oraz Słowacji poparły starania Krakowa o prawo organizacji zimowych igrzysk w 2022 roku. Stosowną umowę o współpracy podpisano w Bratysławie.
Podpisy na dokumencie złożyli prezes PKOl Andrzej Kraśnicki i sekretarz generalny Adam Krzesiński oraz ich słowaccy odpowiednicy - Frantisek Chmelar i Jozef Liba.
Porozumienie określa zadania, jakie w procedurze aplikacji muszą być zrealizowane i wyznacza dla nich konkretne (wynikające m.in. z harmonogramu ustalonego przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski) ramy czasowe. Wymienia też warunki, które muszą być spełnione, by Polski Komitet Olimpijski mógł zgłosić do MKOl nazwę miasta aplikującego. Chodzi m.in. o gwarancje władz państwowych i samorządowych, także w zakresie sfinansowania samej procedury kandydowania.
Zgodnie z umową "bazą" igrzysk w 2022 roku będzie miasto Kraków i to ono zaproponuje szczegółową lokalizację miejsc rozgrywania zawodów w poszczególnych dyscyplinach. Zakłada się przy tym przeprowadzenie części z nich - turniejów hokeja na lodzie mężczyzn i kobiet oraz narciarstwa alpejskiego - na terenie Słowacji.
Pod koniec października zeszłego roku szefowie komitetów olimpijskich Polski i Słowacji oraz prezydent Krakowa podpisali list intencyjny w sprawie organizacji zimowych igrzysk w 2022 roku w stolicy Małopolski. Według projektu konkurencje rozgrywane na lodzie oraz oficjalne ceremonie - otwarcia i zamknięcia igrzysk - mają się odbyć w Krakowie i okolicy, zaś narciarstwa klasycznego oraz biathlonu i snowboardu w Zakopanem. Słowacy mieliby zorganizować zawody w konkurencjach alpejskich oraz częściowo turniej hokejowy.
Oficjalne zgłoszenie polsko-słowackiej kandydatury w MKOl ma nastąpić pod koniec 2013 roku.
Zainteresowane organizacją igrzysk 2022 są też m.in. Barcelona, Monachium, Oslo, Nicea i Lwów. Swoją kandydaturę zamierzały zgłosić też szwajcarskie St. Moritz i Davos, ale mieszkańcy kantonu, w którym leżą te miasta, sprzeciwili się temu w referendum.
Ostateczny wybór organizatora zostanie dokonany podczas sesji MKOl w Kuala Lumpur w sierpniu 2015 roku. W 2014 roku igrzyska odbędzie się w Soczi, a cztery lata później w południowokoreańskim Pyeongchang.