Kula, którą w 1981 r. ranił Jana Pawła II zamachowiec Ali Agca, jest jedną z największych atrakcji muzeum w Fatimie. W ciągu kończącego się roku pocisk umieszczony w koronie figurki Matki Boskiej zobaczyło blisko 100 tys. pielgrzymów z całego świata.
Jak poinformowała Leopoldina Simoes, rzeczniczka prasowa Sanktuarium Matki Bożej Różańca Świętego w Fatimie, korona z kulą zamachowca jest eksponatem najbardziej poszukiwanym spośród przedmiotów wchodzących w skład stałej wystawy "Fatima Światło i Pokój".
"W muzeum znajdują się tysiące małych i dużych przedmiotów ofiarowanych w ciągu ostatnich dekad jako wotum dziękczynne dla Matki Boskiej Fatimskiej. Zostały one przekazane zarówno przez słynne osobistości, jak też zwyczajnych ludzi" - dodała Simoes.
Wśród eksponatów wystawy prezentowanych w muzeum znajdują się m.in. szaty liturgiczne z trzech mszy papieskich odprawionych przez Jana Pawła II w Fatimie, a także naczynia liturgiczne ofiarowane przez znanych polityków, wśród których był Lech Wałęsa.
Muzeum zlokalizowane w budynku rektoratu sanktuarium posiada kolekcję prezentów umieszczonych w sześciu salach wystawowych. W pierwszej z nich znajduje się korona zdobiąca figurę Matki Boskiej Fatimskiej, która uczestniczy tylko w największych wydarzeniach religijnych. Została ona ofiarowana sanktuarium w 1942 r. przez portugalskie kobiety jako wotum wdzięczności za zachowanie przez Portugalię neutralności podczas II wojny światowej.
Przez lata charakterystyczną cechą korony zwieńczonej krzyżem umieszczonym na błękitnej kuli symbolizującej Ziemię było puste, okrągłe miejsce. 13 maja 1982 r. w szczelinę tą, zlokalizowaną pod miniaturowym globem korony, Jan Paweł II włożył pocisk, który rok wcześniej ugodził go w zamachu na placu św. Piotra w Rzymie. Przedmiot pasował do niej pod względem średnicy.
W gablocie obok korony znajduje się też inny prezent Jana Pawła II - pierścień, który otrzymał on od kardynała Stefana Wyszyńskiego na początku swojego papieskiego pontyfikatu w 1978 r. Ojciec Święty przekazał cenny przedmiot portugalskiemu sanktuarium niespodziewanie w trakcie swojej ostatniej pielgrzymki apostolskiej do Fatimy w maju 2000 r.
W ramach zainaugurowanej w 2002 r. ekspozycji "Fatima Światło i Pokój" prezentowane są także inne klejnoty, monstrancje, krucyfiksy, medaliki, różańce oraz srebrne serca będące wotami dziękczynnymi za otrzymane łaski. Wśród rekwizytów znajdują się też podarunki od znanych osobistości z kręgu języka portugalskiego: płaszcz ostatniej królowej Portugalii - Amelii, koszulka brazylijskiego piłkarza Romario, a także but portugalskiego napastnika Nuno Gomesa.
Objawienia maryjne w Fatimie rozpoczęły się 13 maja 1917 r. Trójce małych pasterzy przez pięć kolejnych miesięcy ukazywała się Matka Boska, prosząc za ich pośrednictwem ludzkość o nawrócenie i pokutę oraz przekazując trzy tajemnice. Jan Paweł II wiązał swoje cudowne ocalenie w zamachu na swoje życie z 13 maja 1981 r. ze wstawiennictwem Matki Boskiej Fatimskiej. Przybył on tam trzykrotnie podczas swoich podróży apostolskich: w 1982, 1991 i 2000 r. Podczas swojej ostatniej wizyty ogłosił błogosławionymi najmłodszych uczestników objawień: Franciszka i Hiacyntę Marto.