Watykan: Jeszcze w tym roku papież otrzyma raport na temat domniemanych objawień
Jeszcze w tym miesiącu Ojciec Święty otrzyma raport Międzynarodowej Komisja przy Kongregacji Nauki Wiary, badającej domniemane objawienia w Medjugorie w Bośni i Hercegowinie – twierdzi francuski tygodnik katolicki „La Vie”.
Francuskie czasopismo nie powołuje się na żadne źródła, choć trzeba przypomnieć, że już w lutym b.r. włoska prasa powoływała się na podobną opinię jednego z członków Komisji kard. Vinko Puljicia z Sarajewa.
Domniemane objawienia maryjne rozpoczęły się w Medjugorje 24 czerwca 1981 r. Początkowo ich autentyczność badała komisja diecezjalna, później inna - powołana przez episkopat ówczesnej Jugosławii, która w 1991 r., stwierdziła, że nie można potwierdzić nadprzyrodzonego charakteru zjawisk zachodzących w Medjugorju. Na początku 2010 r. arcybiskup Wiednia, kard. Christoph Schönborn, po wizycie na miejscu 28 grudnia 2009 r. zaapelował o refleksję nad owocami Medjugorje.
W marcu 2010 r. Benedykt XVI utworzył Międzynarodową Komisję badającą autentyczność objawień w Medjugorje, a na jej przewodniczącego wyznaczył kard. Camillo Ruiniego. Obok niego w jej skład wchodzą m.in. kard. Jozef Tomko, emerytowany prefekt Kongregacji Ewangelizacji Narodów, kard. Vinko Puljić z Sarajewa, kard. Josip Bοzanić z Zagrzebia, kard. Julián Herranz, emerytowany przewodniczący Papieskiej Rady ds. Interpretacji Tekstów Prawnych oraz kard. Angelo Amato, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. W pracach tego gremium uczestniczą też o. prof. Zdzisław Józef Kijas, O.F.M.Conv., relator w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.
W 1996 Kongregacja Nauki Wiary wyraźnie stwierdziła, że nie należy organizować do tego sanktuarium w Bośni i Hercegowinie oficjalnych pielgrzymek kościelnych, choć należy otoczyć troską duszpasterską, wszystkich, którzy tam przybywają.