O potrzebie pokory, prostoty i przejrzystości w życiu publicznym mówił metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz podczas mszy w intencji ojczyzny odprawionej w Święto Niepodległości w katedrze na Wawelu.
Jak zaznaczył w wygłoszonej homilii, Święto Niepodległości Polski jest dniem pamięci i wdzięczności, ale także zachętą do rachunku sumienia z odpowiedzialności, z jaką korzystamy z daru wolności.
Kard. Dziwisz przywołując 23 lata, które minęły od ponownego odzyskania wolności ocenił, że niewątpliwie dokonało się w tym czasie wiele dobra w organizacji życia społecznego, gospodarczego i politycznego, które są zasługą tysięcy Polaków, zaangażowanych w troskę o dobro wspólne na różnych szczeblach.
"Dostrzeganie dobra nie uwalnia nas od troski i obaw, z jakimi patrzymy na pewne przejawy życia publicznego w naszej ojczyźnie. Niepokoi nas fragmentaryzacja społeczeństwa, do czego przyczyniają się nieustanne spory partyjne. Często w tych sporach nie chodzi o dobro wspólne, o szukanie najlepszych rozwiązań dla dobra narodu, ale są one przejawem wręcz alergicznej niechęci do myślących inaczej" - powiedział metropolita krakowski.
W konsekwencji - ocenił hierarcha - otrzymujemy zdeformowany obraz sensu władzy, którą albo się aktualnie sprawuje, albo o zdobycie której się walczy. Wtedy przestaje ona być służbą, a staje się celem samym w sobie.
Kard. Dziwisz dzielił się też niepokojem o media, które z założenia winny rzetelnie informować, ale również spoczywa na nich obowiązek prawdziwie ludzkiej formacji, służenia tworzeniu dobra wspólnego, więzi społecznych i jedności.
"Potrzebny jest pluralizm, ale nie powinien on być destruktywny, niszczący jedność społeczeństwa. Nie można także lansować postaw moralnych sprzecznych z godnością człowieka. Nie można proponować wolności bez ograniczeń, która w gruncie rzeczy staje się zniewoleniem" - apelował metropolita.
Po uroczystej mszy ze Wzgórza Wawelskiego wyruszyć ma pochód patriotyczny, który przejdzie Drogą Królewską do Grobu Nieznanego Żołnierza na placu Matejki. Tam odbędą się główne uroczystości Święta Niepodległości w Krakowie, w tym wręczenie odznaczeń państwowych i aktów nadania obywatelstwa polskiego.