Książki pochodzące z biblioteki zmarłego 70 lat temu błogosławionego ks. Emila Szramka, jego publikacje oraz przekazane kilkadziesiąt lat temu bibliotece dary znalazły się w upamiętniającym księdza gabinecie, zaaranżowanym w Bibliotece Śląskiej w Katowicach.
W piątek, przy okazji sesji naukowej pt. "Historia ziemi śląskiej, fakty i ludzie", gabinet zostanie udostępniony czytelnikom. To kolejny taki gabinet w Bibliotece Śląskiej - pierwszy poświęcono dyktatorowi III Powstania Śląskiego, chadeckiemu politykowi Wojciechowi Korfantemu, inny - marszałkowi przedwojennego Sejmu Śląskiego Konstantemu Wolnemu. Gabinety usytuowano w pomieszczeniach czytelni głównej śląskiej książnicy.
W księgozbiorze zgromadzonym w gabinecie ks. Szramka cennymi pozycjami są książki z jego bogatej niegdyś biblioteki, m.in. kilkadziesiąt woluminów spośród 303 odnalezionych po wojnie prac z XIX i XX wieku. Prezentowane są też jego dary, przekazywane w latach 30. ubiegłego wieku Bibliotece Sejmu Śląskiego - poprzedniczce Biblioteki Śląskiej.
Ekspozycję uzupełniają fotografie oraz cenny zbiór dokumentów bibliotecznych. Pomysłodawcy utworzenia gabinetu uważają, że zgromadzone tam materiały mogą stać się podstawą do ciekawej formy lekcji śląskiej historii.
"W tradycji badań śląskoznawczych ks. dr Emil Szramek zajmuje miejsce szczególne - jako wybitny górnośląski humanista, gorący patriota, działacz społeczny, badacz, mecenas kultury, a także niezłomny duszpasterz i męczennik. Dlatego w gabinecie znajdują się również prace i materiały dotyczące jego postaci oraz działalności" - wyjaśniła Aneta Satława z Biblioteki Śląskiej.
Błogosławiony ks. Emil Szramek (1887-1942) był w okresie międzywojennym i w czasie II wojny światowej (od 1926 do 1940 r.) proboszczem parafii mariackiej w Katowicach. Znany był jako niestrudzony duszpasterz, żarliwy patriota, działacz społeczny i narodowy w okresie powstań śląskich, badacz historii i kultury Śląska, budowniczy katowickiej katedry. Zginął męczeńską śmiercią 13 stycznia 1942 r. w niemieckim obozie koncentracyjnym w Dachau. W 1999 r. beatyfikował go papież Jan Paweł II w gronie 108 polskich męczenników II wojny światowej.
Od 2009 r. w Katowicach wręczane są nagrody im. ks. Szramka, przyznawane "za znaczącą działalność na rzecz dzisiejszych Katowic" - w różnych dziedzinach. Wyróżniane są postaci zajmujące się m.in. działalnością charytatywną, edukacją, sprawami integracji społecznej, ekumenizmem, biblioznawstwem, piśmiennictwem czy sztuką.
Co roku kilkudziesięciu uczniów i studentów z terenu archidiecezji katowickiej otrzymuje także stypendia im. bł. ks. Emila Szramka. Są one przyznawane zdolnym, niezamożnym młodym ludziom od 2003 r. przez Fundusz Stypendialny im. bł. ks. Emila Szramka; wcześniej stypendia jego imienia przyznawała redakcja tygodnika "Gość Niedzielny". Pieniądze na stypendia pochodzą ze zbiórek przeprowadzanych wśród wiernych archidiecezji, m.in. przy okazji udzielania sakramentu bierzmowania.