Uwaga, cyfra!

7 listopada zostanie wyłączony telewizyjny sygnał analogowy na terenie województwa lubuskiego. Kolejne wyłączenia sygnału analogowego, już 28 listopada, nastąpią w Gdańsku, Iławie i Poznaniu.

Mieszkańcy zachodnich województw polskich dzięki cyfryzacji telewizji naziemnej zyskają   dodatkową korzyść, bo prócz dostępu do kilkunastu polskich kanałów będą mogli odbierać ok. 30 kanałów niemieckich.

Proces cyfryzacji zakończy się w lipcu przyszłego roku. Ogółem do końca roku zmiana obejmie 6,5 tys. miejscowości. Wyłączenie sygnału analogowego nie wpływa na odbiór telewizji z sieci kablowej lub anteny satelitarnej. Naziemną telewizję cyfrową bez problemów mogą też oglądać właściciele nowszych telewizorów, korzystających z systemu MPEG-4 albo osoby, które dokupiły do swojego telewizora dekoder MPEG-4.

Według Małgorzaty Olszewskiej, wiceminister administracji i cyfryzacji, do gospodarstw domowych w rejonach, gdzie stanie się to w listopadzie br., rozesłano listy ze stosownymi informacjami. Wiceminister podkreśliła, że choć pod względem technicznym do cyfryzacji przygotowało się ok. 20 proc. gospodarstw domowych, to o samym procesie cyfryzacji wie blisko 90 proc., a o tym, jakie urządzenia są potrzebne - blisko 80 proc.

Poinformowała też, że w punktach sprzedaży odbiorników na bieżąco prowadzone są kontrole, czy sprzedawcy informują konsumentów nabywających sprzęt o tym, czy jest on dostosowany do odbioru cyfrowej telewizji. W ostatnim kwartale ub.r. i trzech pierwszych kwartałach tego roku  przeprowadzono w sumie 341 takich kontroli.

Według sierpniowego sondażu dla MAC naziemną telewizję odbiera dziś 25,8 proc. gospodarstw domowych. Z sieci kablowych korzysta 31,2 proc., a z platform satelitarnych - 40,7 proc. z nich.

Szczegółowe informacje na temat wymagań technicznych dla odbiorników cyfrowych można znaleźć na stronie internetowej cyfryzacja.gov.pl. Poradnik dla odbiorców telewizji naziemnej dostępny jest też na stronie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji: krrit.gov.pl.

 

« 1 »

Edward Kabiesz