Procesje z relikwiami świętych przeszły ulicami wielu miast w Polsce.
Procesja z relikwiami świętych przeszła 31 października wieczorem ulicami Warszawy. Pochód ruszył z parafii świętych Alberta i Rafała na Rudzie a zakończył się w sanktuarium bł. ks. Jerzego Popiełuszki na Żoliborzu.
W procesji niesione były relikwie m.in. św. Faustyny, bł. o. Stanisława Papczyńskiego i bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Uczestnicy pochodu nieśli też zapalone pochodnie i lampiony, dzieci przebrane były za aniołki lub postaci biblijne.
"W wigilię Wszystkich Świętych i w Roku Wiary dajemy świadectwo naszej wiary, idąc radosnym korowodem ulicami miasta - mówił ks. Tadeusz Bożełko, proboszcz parafii św. Stanisława Kostki podczas Mszy św. poprzedzającej procesję. Zachęcał, by na co dzień nie zaniedbywać przyjaźni ze świętymi, kochać Boga i bliźnich. Przypomniał też, że podczas odwiedzania grobów bliskich w uroczystość Wszystkich Świętych i Dniu Zadusznym, należy im przynieść nie tylko znicze i kwiaty, lecz także najważniejszy dar modlitwy.
Po Mszy św. w kościele św. Alberta i Rafała, wierni odmówili różaniec i uformowali pochód, na czele którego niesiono relikwiarze. Przy zapalonych pochodniach i lampionach ruszono z radosnym śpiewem ulicami miasta do parafii św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu. Tam, na płycie grobu bł. ks. Jerzego Popiełuszki relikwiarze zostały złożone na czas modlitwy. Po niej odbyła się agapa.
Ponad dwadzieścia relikwiarzy z różnymi świętymi i błogosławionymi adorowała także młodzież w łódzkiej archikatedrze podczas "Nocy świętych", w wigilię Wszystkich Świętych.
Z kolei w Gnieźnie głównym bohaterem spotkania w ramach Nocy Świętych był bł. Bronisław Markiewicz, którego stulecie śmierci minęło w styczniu tego roku. Spotkanie rozpoczęło się tradycyjnie w kościele garnizonowym, wprowadzeniem relikwii świętych i błogosławionych, które do ołtarza niosły ich żywe ikony, czyli młodzi ludzie ubrani w charakterystyczne stroje i z atrybutami świętych.
W procesji „podążali” m.in.: św. Wojciech, św. Franciszek, św. Wawrzyniec, św. Faustyna, bł. Radzym Gaudenty, bł. Bogumił, bł. Michał Kozal i bł. Bronisław Markiewicz, założyciel Zgromadzenia Świętego Michała Archanioła, które od niedawna posługuje w Gnieźnie i które było jednym z głównych organizatorów tegorocznego czuwania. Bł. Bronisławowi Markiewiczowi poświęcona była również specjalna multimedialna prezentacja przygotowana przez księży michalitów i opatrzona komentarzem przybliżającym jego życie i dzieło.
Na postać założyciela Zgromadzenia Świętego Michała, a także innych świętych i błogosławionych wskazał również prymas Polski abp Józef Kowalczyk, który od początku towarzyszył uczestnikom tegorocznej Nocy Świętych. Jak mówił, wszyscy, którzy dostąpili chwały niebieskiej, zarówno ci znani z imienia, jak i ci bezimienni, byli w swoim ziemskim życiu autentycznymi świadkami miłości Boga i bliźniego.
„Oni pokazują nam drogę do świętości” – mówił prymas, podkreślając, że być świadkiem miłości, to przekraczać swój egoizm, stawiać Boga na pierwszym miejscu, a dobro bliźniego na równi z własnym. „Każdy z nas jest do tego powołany, ale nie każdy ma w sobie dość siły, by to osiągnąć” – dodał abp Kowalczyk.
Po adoracji Najświętszego Sakramentu i odśpiewaniu Koronki do Bożego Miłosierdzia uczestnicy czuwania wyruszyli w procesji na gnieźnieński Rynek, gdzie wysłuchali fragmentu Apokalipsy św. Jana Apostoła. Kilka słów skierował do nich także prezydent Gniezna Jacek Kowalski oraz generał zakonu michalitów ks. Kazimierz Radzik. Wzorem lat ubiegłych w sercu miasta odmówiono także modlitwę za jego mieszkańców, którą poprowadzili ojcowie franciszkanie.
Ostatnim przystankiem tegorocznej Nocy Świętych była katedra gnieźnieńska, gdzie odśpiewano radosne Te Deum. Po spotkaniu na ciepłą gorącą zaprosiło wszystkich gnieźnieńskie seminarium duchowne.
Tegoroczna gnieźnieńska Noc Świętych, podobnie jak poprzednie, zgromadziła kilkuset mieszkańców Gniezna, głownie młodzież w różnym wieku. Obecni byli także duchowni, ministranci i lektorzy oraz osoby życia konsekrowanego, m.in. elżbietanki i siostry szarytki, które przygotowały specjalną prezentację wystawioną na gnieźnieńskim Rynku. Spotkanie miało wyjątkową oprawę muzyczną, którą wspólnie przygotowały zespoły i soliści z Gniezna, Poznania i Włocławka. Procesyjne przejście na Rynek odbyło się natomiast z towarzyszeniem orkiestr z Gąsawy i Strzelna.
Podobne spotkania odbyły się także w innych miastach i parafiach archidiecezji gnieźnieńskiej. Czuwania modlitewne przy relikwiach świętych i błogosławionych zorganizowano m.in.: w Inowrocławiu, Golinie, Szamocinie, Trzemesznie, Wągrowcu, Kłecku i niewielkim Grabowie Królewskim.